Dakar 2019: motocyklista Honza Brabec vyfasoval devítihodinovou penalizaci

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 9 měsíců a 6 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SAN JUAN DE MARCONA – Po maratonských etapách a volném dnu v Arequipě, vyrazili odpočinutí závodníci v neděli do šesté etapy Dakaru. Martin Macík se svou posádkou startoval v půlmaratonu ze zadních pozic. Přesto zvládl náročnou trasu plnou obrovských zrádných dun, i s dvěma menšími technickými komplikacemi, projet jako třetí nejrychlejší vůz oddělené klasifikace. Dakarská neděle nebyla příliš šťastná pro Jana Brabce, motorkáře sedlčanského týmu Big Shock Racing. V šesté etapě, asi na 50. kilometru Honzu zradila navigace a přejel několik kontrolních bodů na trati.

foto: Big shock Racing

Od organizátorů za to vyfasoval devítihodinovou penalizaci, která ho posunula v etapě na 94. místo a v průběžném pořadí po šesti odjetých etapách z 23. na 55. příčku. „Byly tam dva okruhy na trati a já jsem neprojel část kontrolních bodů. GPSka mi ukazovala totální zmatek. Byl jsem z toho celou etapu rozhozený a snad desetkrát letěl k zemi,“ hlásil Brabčák bezprostředně po dojezdu do bivaku.

foto: Big shock Racing

Martin Macík s Františkem Tomáškem a Lukášem Kalankou dojížděli 6. etapu za tmy. „Bylo to výživné, ale my jsme si to užili. Nedělali jsme chyby, nebloudili jsme. Měli jsme 2 drobné technické problémy. Hned 500 m po startu jsme řešili menší závadu a opravou ztratili asi 20 minut. A později, když jsme projížděli obrovské duny, auto jelo tak nakloněné, že nám v jednu chvíli chcíplo, protože se benzín přelil z jedné nádrže do druhé a kamion přestal jet. Museli jme podfouknout gumy na jedné straně, abychom benzín dostali zpět, a pokračovali dál. Některé body, kde spousta aut stála, se nám povedlo krásně, bez problémů nabrat,“ popisoval Martin Macík.

Autor/zdroj: Z Rallye Dakar Nikola Kužílková,
Big Shock Racing