Dakar 2019: Macík kraluje půlmaratonu. Brabce nezastavil ani hrozivý pád

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 8 měsíců a 29 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

PISCO – Účastníci letošního Dakaru absolvovali ve středu 16. ledna předposlední devátou etapu. Jednalo se o okružní etapu s hromadným startem a rychlostní zkouškou dlouhou 310 kilometrů. A opět se potvrdilo, že závodníci týmu Big Shock Racing jsou bojovníci tělem i duší. Své o tom ví Jan Brabec, jehož motorka v poslední etapě nebezpečně létala vzduchem a Honza sérii hrozivých pádů. S rozbitou spojkou a odhodláním jet dál nakonec dorazil do cíle etapy na zaslouženém 34. místě, které mu zajistilo 36. celkovou pozici. Martin Macík si stabilně drží druhé místo v semi Dakaru, kde českého pilota kamionu nestíhají ani osobní vozy.

foto: Big Shock Racing

„Jelo se na pohodu. Nedělali jsme chyby. Hned jsme vyrazili do velkých dun a projeli v nich asi 100 km. Protože v 9. etapě už startujeme mezi posledními. Stejně to bude i zítra, takže jsme hodně předjížděli, jednoho za druhým. Mimo duny byla trať šíleně rozbitá, pokrytá fešákem a to bolelo,“ popisuje vývoj etapy Martin Macík.  Také tentokrát zvládla posádka cestou pomoci soupeřům v nesnázích. „Máme za sebou další záchranářskou akci. Cestou jsme vytáhli zapadnutého Villagru. Pak už jsme letěli do cíle a užívali si předposlední etapu,“ hlásil Martin Macík v cíli.

foto: Big Shock Racing

„Dneska to byla etapa, která by vystačila na celou besedu v Posedlí Dakarem. Asi 20 km po startu jsem šel strašně na rypák. Dalších 100 km si vůbec nepamatuju. Ale když jsem se po pádu sebral, měl jsem pocit, že jsem na dovče a začal hledat moře. Jak jsem šel na rypák, tak se ohnula spojková páčka, takže mi nefungovala spojka. Asi 20x jsem tahal motorku z dun. Když mi to jednou zdechlo, tak na mě motorka padla a vylil se na mě benzín. A po devíti dnech s rozedřeným zadkem nechceš sedět v benzínu. Ale zase za tři dny se mi povedlo stáhnout to z 61. místa na 36. celkovou pozici, to jde,“ doplnil v humorném tónu své pocity Jan Brabec.

Už ve čtvrtek dovede závodníky poslední 10. etapa do cíle 41. ročníku Rallye Dakar. Čeká na ně 112 ostrých kilometrů vedoucích do Limy na závěrečnou rampu legendárního závodu.

Autor/zdroj: Z Rallye Dakar Nikola Kužílková,
Big Shock Racing