Dakar 2019: Liaz v hlavní soutěži končí, dál může závodit jen v tzv. půlmaratónu

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 9 měsíců a 3 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

ARAQUIPA – Účastníci 41. ročníku Rallye Dakar 2019 mají za sebou první polovinu soutěže a v sobotu 12. ledna strávili ve městě Arequipa den odpočinku. V neděli se vydají směrem do peruánské metropole Lima. Než tam dojedou musí ještě absolvovat 2570 kilometrů, z toho přes 1400 km rychlostních zkoušek. V závodním poli však už bude chybět kamion Liaz s Martinem Macíkem, Františkem Tomáškem a Lukášem Kalankou z týmu Big Shock Racing. Ten byl po páté nedojeté etapě organizátory Dakaru ze soutěže vyřazen. Na start se však přece jen bude moci zařadit – dostane šanci závodit v tzv. půlmaratónu, tedy v samostatné kategorii odpadlíků.

foto: Big Shock Racing

Původně to vypadalo, že Liaz bude moci s penalizací pokračovat v hlavní soutěži, ale záhy organizátoři svůj názor změnili: „Je mi to hrozně líto, ale nakonec se vše mění… Jury ještě jednou přehodnotila situaci a z hlavního závodu nás vyřadila… Snažili jsme se opravdu hodně, hlavně tedy náš týmový manager, ale bohužel bez úspěchu! Co je ale pozitivní, můžeme startovat do tzv. Semi-marathonu, takže pokračujeme a budeme bojovat v této “samostatné” soutěži! Budeme vás informovat úplně stejně i nadále a závodní tempo nezpomalíme,“ informoval Martin Macík.

 

V rámci půlmaratónu absolvují jeho účastníci zbývajících pět etap, při nichž však už budou závodit pouze mezi sebou. Ve výsledcích jednotlivých etap budou sice figurovat mezi ostatními závodníky, ale v průběžném celkovém hodnocení soutěže už jejich jména nenajdeme. Od šesté etapy bude mít půlmaratón vlastní průběžné pořadí. „To znamená, že Macík s Tomáškem a Kalankou pojedou v oddělené klasifikaci. V neděli budou startovat až po všech automobilech a v dalších dnech se bude jejich startovní pozice odvíjet od jejich pořadí v cíli, nicméně nebude možné startovat dříve než prvních 25 automobilů,“ doplnila Nikola Kužílková přímo z dějiště Dakaru.

foto: Big Shock Racing

Barvy Big Shock týmu tak bude v hlavní soutěži hájit už jen motocyklista Jan Brabec, který jako nejlepší český závodník v této kategorii figuruje průběžně po pěti etapách na 23. místě. „Do druhé poloviny závodu se těším, mám spoustu sil, dospal jsem se, Maruška je v cajku. Táta se strýcem na ni během volného dne zapracovali. Mám jistotu v navigaci, jede se mi dobře. I když je to letos občas fakt brutální,“ řekl Jan Brabec, který musel už v neděli odjet s ostatními jezdci do detašovaného bivaku, odkud odstartuje do další etapy.

Autor/zdroj: Z Rallye Dakar Nikola Kužílková,
Big Shock Racing