Bohutínské maškary provázelo na cestě po Vysokém Chlumci nevlídné počasí

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 6 měsíců a 11 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

VYSOKÝ CHLUMEC – Zatažená obloha, teploty kolem osmi stupňů nad nulou, silný vítr a rozpustilé maškary – tak to vypadalo o víkendu ve vysokochlumeckém skanzenu. Už tradičně, tři dny po Popeleční středě, tedy v době půstu, se tu v sobotu 9. března konalo poslední loučení s letošním masopustem. Stejně tak tradičně se o zábavu a dobrou náladu postaraly Bohutínské maškary, které pravidelně už sedmnáct let zajíždějí na konci masopustu do skanzenu vesnických staveb středního Povltaví. Stejně pravidelně se pak veselý průvod maškar a návštěvníků vydal ze skanzenu vzhůru do obce.

Tady na nádvoří místního statku pokračovalo maškarní veselí pod přísným dohledem brdského ducha Fabiána tancem maškar s přítomnými diváky a dalšími scénkami. Bohutínské maškary mají poměrně dlouhou tradici. Jejich vznik se datuje do roku 1921, kdy masky poprvé vyrazili do masopustního průvodu. Letos Bohutínské maškary ve vysokochlumeckém skanzenu završili dvaadevadesátou sezonu, která byla přerušena jen v době druhé světové války. Maškary z Bohutína pořádají průvody nejen ve své domovské obci, ale také v Příbrami a ve Vysokém Chlumci.