Blíží se Rosa 2019. Městské slavnosti, jejichž historie sahá až do 18. století

 

SEDLČANY – O čtvrtém červnovém víkendu vypuknou v Sedlčanech po roce opět slavnosti Rosa. V novodobé historii města se tyto městské slavnosti pravidelně konají tradičně kolem letního slunovratu. Slavnosti připomínají smyšlené vítězství Sedlčanských nad Žižkou v roce 1420 a svým názvem navazují na oslavy konané v Sedlčanech v 18. století, i když s původními církevními slavnostmi nemají pranic společného.

Ty původní, konané o Velikonocích, byly tehdejší vrchností v roce 1789 nazvány „fraškou“ a zrušeny. Po obnovení slavností Rosa na počátku devadesátých let minulého století týdeníkem Sedlčanský kraj se zprvu z původní oslavy dochoval alespoň krojovaný průvod na Cihelný vrch, což přece jen mělo něco společného s původními slavnostmi. Později také při pár ročnících na náměstí částečně historický ráz.

Posléze se však historický ráz ze slavností vytratil úplně a ani letos tomu nebude jinak. Na ty letošní pamatuje městský rozpočet částkou 450 tisíc korun, za což se nic světoborného pořídit nedá (jen osmiminutový ohňostroj vyjde na 80 tisíc Kč). Pokud tedy kdokoliv nahlédne do letošního pátečního programu, je mu hned jasné, že ani letos, jako už mnoho let před tím, slavnosti nijak nevybočí ze své zaběhlé programové koncepce.

Od šestnácté hodiny čeká na návštěvníky přes hodinu trvající blok vystoupeních žáků a učitelů ZUŠ Sedlčany. Pak si přijdou na své milovníci dechovky, které až do 19. hodiny bude bavit nejstarší jihočeská dechovka Babouci. Krátce po nezbytném oficiálním zahájení slavností starostou města bude pódium půl druhé hodiny patřit hudebníkům sedlčanského swingového Blue Orchestra, který se věnuje široké paletě hudebních stylů a žánrů.

Koncerty sedlčanského Blue Orchestra se u publika každoročně setkávají nejen v naší republice, ale také v zahraničí se značně příznivým ohlasem. Je to až neuvěřitelné, ale tento orchestr v roce 2004 založený při ZUŠ, slaví letos už 15. narozeniny. Na Rose vystupuje pravidelně, na pódiu s ním v roce 2011 hrál vynikající Felix Slováček, v roce 2012 jedna z našich nejlepších zpěvaček Petra Janů a rok poté finalista první SuperStar Tomáš Savka.

Druhým vrcholem, na něž vsadila letos dramaturgie slavností Rosa, je koncert smyčcového tria Inflagranti s hostem a rockerem Václavem Noid Bártou, který je znám nejen z muzikálových rolí, ale i ze své autorské tvorby. Hodinu a půl trvající vystoupení této čtveřice je složeno z největších hitů světové hudby ve speciálních aranžích pro elektrické smyčcové trio a přinese posluchačům neskutečně silný zážitek a na náměstí bezvadnou atmosféru.

Ani letos nebude chybět tradiční noční ohňostroj s počtem více jak jednoho tisíce světelných a zvukových efektů. Jeho první záblesky by se na ztemnělé obloze měly objevit hodinu před půlnocí. Avšak ani po několikaminutovém ohňostroji pódium neosiří, až do jedné hodiny po půlnoci bude patřit legendární sedlčanské rockové skupině Matyas. Její vznik se datuje do roku 1991 a jejím největším hitem byla krátce po založení Hymna Závisláků.

Doprovodný sobotní a nedělní program dále nabídne závody dračích lodí na sedlčanské přehradě, amatérské fotbalová klání na stadionu Taverny, dětskou cykloakci, tradiční soutěž svalovců v benchpressu u Kovodružstva, dětské dopoledne v kulturním domě, na náměstí výstavu historických automobilů a motocyklů, koncert dechovky v parku chovatelů a další koncert Adama Říhy v kostele. Pro děti budou u zahrádek v Jateční ulici v provozu pouťové atrakce.