Brána hradu Vysoký Chlumec se opět při slavnosti Těla a Krve Páně otevře

VYSOKÝ CHLUMEC – Katolické slavnosti Těla a krve Páně (dříve Božího těla) po roce opět nabídnou možnost nahlédnout alespoň do podstatné části exteriérů dominanty celého sedlčanského regionu – soukromého hradu Vysoký Chlumec. Kdo ještě nevyžil této možnosti v předchozích létech, nebo si chce hrad znovu prohlédnout, tak tomu se naskýtá v neděli 23. června jedinečná příležitost.

A to o vysokochlumecké pouti, kdy bude možné si prohlédnout podstatnou část exteriérů největší dominanty celého sedlčanského regionu – z dálky viditelného soukromého hradu Vysoký Chlumec. Mohutný objekt je jinak veřejnosti celoročně nepřístupný. První zmínka o hradu pochází z roku 1382. V držení Lobkoviců zůstal hrad až do druhé světové války, kdy byl zabaven protektorátními úřady a v roce 1948 byl znárodněn. Stát jej částečně v létech 1693 až 1973 opravil, ale nadále zůstal nepřístupný.

V roce 1992 byl hrad vrácen rodu Lobkowiczů a krátkou dobu byl pro veřejnost otevřen. Vnitřní prostory v té době zely většinou prázdnotou, co nezničily protektorátní úřady, to dokonali Češi po únoru 1948. Současnými majiteli dříve hradu, nyní zámku jsou od roku 1998 Riprand Graf von und zu Arco – Zinneberg a jeho manželka Maria Beatrix Anna von Habsburg-Lothringen. Ti zámek koupili od příbuzného rodu Lobkowiczů a upravili pro svoje soukromé potřeby.