Amorův šíp míří na vaše peněženky. Je 14. února a svátek Valentýna

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 8 měsíců a 5 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Je tomu už nějaký rok, co se v Česku 14. února začal slavit svatý Valentýn. Především komerční reklama obchodníků oblibu tohoto svátku každoročně zvyšuje a tak oslava svátku Valentýna hlavně u mladých lidí rok od roku roste. Podle letošního průzkumu slaví svátek zamilovaných přibližně polovina Čechů, kteří za dárek v průměru utratí víc jak 1500 korun. Muži nejraději kupují květiny, prim hrají především rudé růže. Nejnovějším hitem svátku Valentýna se stává také uzamykání zámečků lásky.

Kořeny tohoto svátku jsou pravděpodobně odvozeny od svátku Lupercalia slaveném ve starověkém Římě. Při dávném svátku Lupercalia nešlo zrovna o zamilovanost, jaká je současnému svátku Valentýna přikládána, ale… „V předvečer tohoto dne byly do ‚urny lásky‘ vloženy lístečky se jmény mladých dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho ‚miláčkem‘ v následujícím roce. Legenda také říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentinovi,“ uvádí Wikipedie.