Do schodů poběží i hasiči z Hrachova

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 5 roků, 6 měsíců a 8 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Tuto sobotu 14. září startuje v Příbrami 6. ročník náročného Běhu hasičů do Svatohorských schodů, tentokrát o pohár starosty města Příbrami. Mezi sedmdesáti přihlášenými dvojicemi dobrovolných i profesionálních hasičů ze středních Čech, Jihočeského a Plzeňského kraje i Hlavního města Prahy, nebudou ani letos chybět dvě dvojice ze Sedlčanska. V kategorii mužů se do závodu přihlásila dvojice Dominik Peška, Jiří Hájek ze Sboru dobrovolných hasičů Hrachov. Ze stejného hasičského sboru bude v kategorii žen celkem 289 schodů na Svatou Horu zdolávat také Kristýna Samková společně s Kristýnou Mužíkovou z Sboru dobrovolných hasičů Holšiny.

Běh dvojic hasičů do Svatohorských schodů se koná od roku 2007, kdy si jej prvně v „nultém“ ročníku vyzkoušelo sedmnáct dvojic hasičů. Běh je připomínkou události, při které v dubnu roku 1978 zachvátil církevní poutní místo Svatou Horu mohutný požár. „Běhu se mohou účastnit příslušníci a zaměstnanci Hasičských záchranných sborů ČR a registrovaní členové sborů dobrovolných hasičů, fyzicky a psychicky způsobilí. Závod je náročný, délka trati je 560 m, výškový rozdíl 80 m a na Svatou Horu do cíle je to celkem 289 schodů. Běží se v hasičském stejnokroji, v obuvi určené do zásahu, v zásahové přilbě a muži navíc na zádech s dýchacím přístrojem,“ uvádějí propozice pořadatele Sboru dobrovolných hasičů Březové Hory.

Dobrovolní hasiči ze Sedlčanska se poprvé Běhu do Svatohorských schodů zúčastnili až v roce 2009. Tehdy dvojice Karel Kytýr a Jiří Hájek z SDH Hrachov obsadila 20. místo, dvojice SDH Sedlčany Jaroslav Jánský a Petr Jánský ml. skončila na 23. místě. Dvojice hasičů, která byla přímým účastníkem zásahu při požáru Svaté Hory v roce 1978, Pavel Moulík a Petr Jánský st., obsadila 33. místo. Třetího ročníku běhu se v roce 2010 ze Sedlčanska účastnili opět dobrovolní hasiči ze Sedlčan a Hrachova. Výborně se vedla sedlčanská dvojice Petr Jánský a Michal Grin, kteří doběhli mezi 46 dvojicemi pouhých dvanáct vteřin za vítězi a obsadili 5. místo. Dvojice Jiří Hájek a Dominik Peška z SDH Hrachov skončila  v roce 2010 jedenáctá. V roce 2011 to muži vzdali, čest Sedlčanska tak zachraňovaly jen ženy. Dvojice Kateřina Kytýrová a Kristýna Samková z SDH Hrachov skončila na solidním 5. místě. Rok 2012 přinesl Kristýnám Samkové a Mužíkové skvělé 4. místo, mužští hrachovští „dobráci“ doběhli do cíle na Sváté Hoře  jako šestadvacátí.