Město odhalí legionáři J. Balabánovi na budově školy pamětní desku

 

SEDLČANY – U příležitosti 125. výročí narození legionáře a důstojníka čsl. armády Josefa Balabána odhalí město na budově 1. základní školy Sedlčany pamětní desku. Ta se stane důstojnou připomínkou tohoto hrdiny a českého vlastence pocházející ze Sedlčanska. Slavnostní akt odhalení deky se uskuteční v úterý 4. června ve 14 hodin před budovou 1. ZŠ Sedlčany na Komenského náměstí v Sedlčanech.

Josef Balabán žil před první světovou válkou s rodiči v Sestrouni a později v Sedlčanech, kde v letech 1905–1908 navštěvoval měšťanskou školu a vyučil se strojním zámečníkem v Kašparově továrně. V době první světové války vstoupil do československých legií v Rusku a zúčastnil se řady bojových operací.

V době 2. světové války se stal příslušníkem odbojové organizace Obrana národa a její zpravodajsko-sabotážní skupiny známé jako Tři králové. Vinou zrádce byl 22. dubna 1941 po krátké přestřelce zraněn a zatčen gestapem. Přestože byl krutě mučen a vyslýchán, nic nevyzradil, a umožnil zbývajícím členům skupiny pokračovat v odbojové činnosti. Byl popraven nacisty 3. října 1941 v Praze-Ruzyni.

 

 
 
 
 
 


Nekopírujte text!