Vichřice potrápila i středočeské hasiče. Napilno měli hasiči i na Sedlčansku

 

REGION – V souvislosti s výstrahou vydanou ČHMÚ na silný vítr z neděle na pondělí evidují středočeští hasiči k dnešní desáté hodině přes 470 výjezdů. Na území Středočeského kraje se očekávala vyšší intenzita větru po nedělní 19. hodině. Z tohoto důvodu byla posílena noční směna na operačním a informačním středisku (KOPIS). Standardně je plánována v minimálním stavu, vzhledem k vydané výstraze byl počet příslušníků navýšen na maximální stav. Obdobně byly posíleny všechny směny výjezdových hasičů, a to v návaznosti na opatření ke zvládnutí velkého množství mimořádných události, které vydalo Generální ředitelství HZS ČR.

„Po 21. hodině zátěž ve Středočeském kraji kulminovala. K maximálnímu početnímu stavu jedné směny (15 příslušníků) byli povoláni do mimořádného výkonu služby další dva operační důstojníci a jeden operační technik. Příslušníci pracující na části operačního střediska, která je určena pro řízení hasičských jednotek, za jedinou noční směnu uskutečnili 4033 komunikací na telefonech a radiostanicích. Jde o mimořádný objem práce, protože za stejné časové období o týden dříve bylo uskutečněno pouze 118 komunikací,“ uvedl Jaroslav Gabriel z HZS Středočeského kraje.

Operační středisko řešilo s jednotkami požární ochrany za noční směnu od devatenácti do sedmi hodin 405 mimořádných událostí, nejvíce v okresech Benešov, Mladá Boleslav a Příbram. To je dvacetinásobek průměrného počtu událostí za jednu směnu. U těchto událostí zasahovalo více než 500 hasičských jednotek s cca 700 vozidly. Výraznou měrou se na odstraňování následků řádění vichřice Eberhard podílely dobrovolné jednotky, bez kterých by se takový objem záchranných prací zvládnout nedal.

Na Sedlčansku vyjížděly jednotky hasičů nejčastěji k odstraňování stromů do katastrů obcí Sedlec-Prčice, Sedlčany, Klučenice, Štětkovice, Krásná Hora, Kosova Hora, Nedrahovice, Prosenická Lhota, Nechvalice, Petrovice, Svatý Jan.

Autor/zdroj: HZS Středočeského kraje

 

 
 
 
 
 


Nekopírujte text!