Sv. Mikuláše s čerty a andělem můžeme dnes potkat také na náměstí TGM

closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 7 měsíců a 16 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – Dnes slaví svůj svátek Jitka, což je neklamným znamením toho, že se setměním můžeme v ulicích měst i na návsích vesnic potkat Mikuláše se svým čertovsko-andělským doprovodem. V Sedlčanech na sto procent můžeme tuto trojici, nejspíš doplněnou o další čerty harašícími řetězy a zahalenými kouřovým závojem, potkat kolem osmnácté hodiny na náměstí TGM. V dnešní době, kdy většina tradičních českých zvyků upadá pozvolna do zapomenutí, nebo jsou nahrazovány zvyky importovanými, jsou naštěstí pochůzky Mikuláše s čertem a s andělem v podvečer 5. prosince stále běžné.

Sice je dost často místo andělského zvonění a čertovského řinčení řetězu doprovází rány petard, ale vcelku se to nechá snést a většina návštěvníků takovýchto veřejných akcí s tím už dopředu počítá. Podobní pekelníci s Mikulášem v čele potěší či postraší dnes také řadu domácností s dětmi. A je jedno, zda to budou ti objednaní telefonicky, nebo se jen v rodině za Mikuláš a čerta zamaskuje příbuzenstvo. Pro malé dítě je příchod Mikuláše, čerta a anděla přímo zázrak. A na dospělých je, aby tuto tradici předávali – ba přímo hýčkali, protože je jedním ze světlých bodů v našem jinak všedním (a pro mnohé i dost těžkém) putování po tomto světě.

Z minulosti se uchoval další zvyk, kdy naši předci dávali dětem za okno dárky, což většinou bývaly cukrovinky a ovoce. I zítra brzy ráno, na svátek svatého Mikuláše, můžeme za nejedním oknem takový balíček zahlédnout. „Celkově je Mikuláš jakousi přípravou na Vánoce, kdy se nerozdávají příliš hodnotné a trvalé dary, ale spíše jen nějaké pamlsky nebo malé dárky pro štěstí. Však v době, ze které tento zvyk pochází, tedy v době kdy byly podobné laskominy a některé druhy ovoce méně dostupné, toto bylo oceňováno více než dnes. Ve všech dobách v této tradici však šlo především více o zážitek než o dary,“ uvádí k mikulášské nadílce stránky Wikipedia.