Ani letos svatý Martin sníh nepřinese. I tak se řada míst chystá na jeho vítání

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 6 měsíců a 17 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – Hlavní událostí blížícího se víkendu budou bezesporu oslavy svátku svatého Martina. Ten na bílém koni, co se týká počasí a lidových pranostik, ani letos nepřijede, přesto už v pátečním podvečeru vypukne jeho vyhlížení. Stane se tak v režii školáků jak v Sedlci-Prčici, tak také v Petrovicích.

Dalším místem, kde bude mít hlavní slova oslava svátku sv. Martina je Drážkov. Tady se v sobotu 10. listopadu koná ve Váchově špejcharu tradiční Martinský jarmark s vystoupením skupiny Ginevra a stánkovou nabídkou medu a medoviny, vína, perníků a dalších výrobky z hlíny, textilu i drahých kovů. A to nejenom na dvoře, ale i ve všech patrech budovy historického špejcharu.

V neděli dopoledne vyrazí kostýmovaný průvod na koních do Milešova, aby si tu v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie vyslechl legendu o svatém Martinovi. Odtud se průvod přesune na milešovskou náves, kde slavnosti bude na pokyn kostelních zvonů jedenáct minut po jedenácté hodině pokračovat ochutnávkou letošního prvního mladého vína . A následně pak i husími hody v místní restauraci U Kalicha.

Také Vysoký Chlumec pořádá v neděli v podvečer lampionový průvod na počest svatého Martina. Občané i děti se sejdou ve čtyři hodiny odpoledne u budovy obecního úřadu odkud vyrazí s lampiony na nenáročnou trasu. Na posilněnou budou k mání martinské koláče a teplé nealkoholické i alkoholické nápoje.

Ve stejný čas jako ve Vysokém Chlumci vypukne tradiční oslava svátku svatého Martina i na levém břehu řeky Vltavy, v obci Kamýk nad Vltavou. Zde průvod na počest svátku Martina vyráží od mateřské školy a další program se pak odehraje na dvoře školy základní. Samozřejmě, že ani obyvatelé Kamýku nebudou při této příležitosti ochuzeni o ochutnávku Svatomartinského vína a husích pečínek.

Svatomartinský košt si mohou užít i obyvatelé Sedlčan ve vinotéce na Novém městě. Košt Svatomartinských vín i hus přichystal od pátku do neděle nejen pivovar Vítek z Prčice, ale také (včetně pivního Ležáku svatého Martina) sedlčanský hotel Florian, restaurace v areálu Monínec a v sobotu a v neděli Hostinec Tulach na Chlumu.

 

 
 
 
 
 


Nekopírujte text!