Sedlčanská hvězdárna J. Sadila se letos opět připojuje k páteční Noci vědců

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 8 měsíců a 18 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANY – Třináctý ročník Noci vědců v České republice otevře již tento pátek 5. října brány univerzit, science center, hvězdáren i knihoven pro veřejnost zdarma. Nabitý program probíhá od 17. hodiny odpolední na více než 30 místech v republice. Pro lepší přehled o kompletním programu je připravena mobilní aplikace. Letošním tématem akce je 100 let české vědy. K tomuto projektu se letos tradičně připojuje také sedlčanská hvězdárna Josefa Sadila na Cihelném vrchu, která v tento den pro návštěvníky připravila od třetí hodiny odpolední až do půlnoci zajímavý astronomický program.

Na hvězdárně Josefa Sadila v Sedlčanech proběhne začíná Noc vědců v 17 hodin a končí ve 24 hodin. „Pro vytrvalce a při bezoblačné obloze pak pokračujeme až do 2. hodiny po půlnoci. Nejprve budeme sledovat západ Slunce. Měsíc jeden den po úplňku sice bude rušit svým světlem pozorování mlhovin a galaxií, ale na slabé mlhoviny a galaxie použijeme CCD kameru v ohnisku zrcadlového dalekohledu a můžeme je porovnat s přímým pohledem do okuláru velkého dalekohledu. Z planet budou na večerní obloze Saturn, Uran a Neptun, „ uvedl správce hvězdárny František Lomoz.

V průběhu večera proběhne také ukázka využití profesionálních CCD kamer při fotometrii hvězd. „Čas potřebný k cestování od planet k mlhovinám vyplníme diskusí na nejrůznější témata např. kosmologie a fyzika elementárních částic, vývoj vesmíru od Velkého třesku, černé díry a gravitační vlny, co víme o temné hmotě a temné energii, hlavních složkách kosmického prostoru. Témata budou volena podle zájmu účastníků NV2018. V případě nepříznivého počasí bude večerní program doplněn přednáškou s obrazovou prezentací na téma ‚Pozorování exoplanet v amatérských podmínkách‘. Vstupné je zdarma,“ dodal František Lomoz.

 

 
 
 
 
 


Nekopírujte text!