Putování zavede poutníky do Obděnic k údajnému hrobu Jakuba Krčína

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 8 měsíců a 23 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

VYSOKÝ CHLUMEC – Na sobotu 29. září připravilo Hornické muzeum Příbram společně s obcemi Petrovice u Sedlčan, Vysoký Chlumec a ZD Krásná Hora tradiční Putování za rybníkářem Jakubem Krčínem do Obděnic s ranním startem ze skanzenu. Putování po trase Vysoký Chlumec – Žemličkova Lhota – Obděnice bude zakončeno pietní vzpomínkou u údajného hrobu Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan v obděnickém kostele Nanebevzetí Panny Marie a kulturním programem na návsi. Na pochodníky čeká trasa dlouhá asi dvanáct kilometrů, na cyklisty dvojnásobně delší.

Putování do Obděnic – archivní foto: Ladislav Havel

Známý stavitel rybníků Jakub Krčín je neodmyslitelně spojen se Sedlčanskem už od 16. století, když v roce 1580 získal sedlčanské panství. O své sedlčanské panství se Jakub Krčín staral velmi dobře, v Sedlčanech vybudoval pivovar, panský mlýn, sádky na ryby a stejně tak řadu rybníků v okolí. V Křepenicích vystavěl tvrz nazvanou Nový hrádek Krčínov, kam se později přestěhoval. Závěr svého života strávil Jakub Krčín na tvrzi v Obděnicích, kde je také údajně zemřel. Přesné datum jeho úmrtí ale stále není známo, stejně tak jako místo, kde je skutečně pohřben. Přesto náhrobní kámen Jakuba Krčína je uložen v interiéru místního románského kostelíku, na náhrobku je vytesán epitaf, který si Krčín sám napsal.

 

 
 
 
 
 


Nekopírujte text!