Konečně se objevují první houby. A to hlavně bedly, pečárky polní a pýchavky

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 8 měsíců a 11 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – Houbařům letos zatím moc počasí nepřálo, teď by se to ale mohlo změnit. Podmínky pro růst hub se totiž začínají podstatně měnit. Teploty už nejsou tak vysoké, oproti srpnu přece jen trochu víc prší, slunce je už slabší a noci podstatně delší a spadlé srážky se díky tomu méně vypařují. Prozatím masovější růst nejoblíbenějších hub mezi lidmi, jako jsou třeba všechny hřibovité houby, nikde na Sedlčansku zaznamenán nebyl. Ale co není, to může brazy přijít. Skalní houbaři tak v těchto dnech narážejí především na bedly, které rostou vcelku hojně tam, kde například spadané listí či zetlelá tráva drží vlhkost.

Dalšími houbami, jenž lze teď najít jsou pýchavky, a to jak ty malé, odborně nazývané obecné, tak i pýchavky obrovské. Ty první rostou především buď jednotlivě nebo ve skupinách v sadech, v zahradách, na pasekách, u cest a v listnatých lesích. Mladé plodnice mají lahodnou chuť, nechají se dělat „na mozeček“, použít se dají i do polévek a omáček. Pýchavky obrovské jsou pro svoji velikost nepřehlédnutelné. Rostou na lukách, polích a lesích, hodí se hlavně na řízky, i když chuťově nejsou moc výrazné. Další houbou, která teď roste je pečárka polní (žampion). Je to jedlá houba, dá se ale zaměnit za mírně jedovatou pečárku zápašnou, pro kterou je právě typický zápach.

 

 
 
 
 
 


Nekopírujte text!