Tzv. ‚Mariánské léto‘ vyvrcholí v příštím týdnu, ve středu může být až 30 stupňů

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 9 měsíců a 9 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – Po deštivém začátku září spojeném s ochlazením se začalo od pátku znovu oteplovat a dorazilo pro mladší generace téměř neznámé mariánské léto. Jeho staročeské pojmenování se vztahuje ke křesťanskému svátku Narození Panny Marie. V běžných kalendářích na tento den (8. 9.) připadá svátek Mariany. Podle našich předků a jejich lidové meteorologie je období mariánského léta relativně krátké, trvá přibližně od 5. do 10. září. Přesto v tomto období mohou odpolední teploty šplhat někdy až k tropickým třiceti stupňům Celsia, což podle předpovědi patrně potvrdí středeční hodnoty.

Toto mariánské léto na začátku září velká část populace zaměňuje za babí léto, na jeho začátek si však musíme počkat ještě víc jak dva týdny, přibližně před svátek svatého Václava. Zatímco pro mariánské léto jsou typické teplé a slunečné dny, pro babí léto jsou to velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami, časté ranní mrazíky a mlhy, po jejichž rozplynutí sluneční paprsky relativně ještě hřejí. Rozdílná je i délka obou období, mariánské trvá necelý týden, babí léto v ideálním případě někdy až do konce října.

 

 
 
 
 
 


Nekopírujte text!