Nemáte program na sobotu? Vyrazte na Tankový den do nedalekých Lešan

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 9 měsíců a 18 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – V sobotu 1. září se ve Vojenském technickém muzeu Lešany u Týnce nad Sázavou uskuteční již šestnáctýnáctý Tankový den. Vojenský historický ústav Praha nabídne v sobotu divákům celou plejádu těžké vojenské techniky, jimž bude vévodit sbírka tanků Vojenského historického ústavu Praha. Představí se také tank Renault FT-17, unikátní stroj dokumentující tankovou techniku první světové války. Divákům nabídneme i mimořádný letecký zážitek. Tankový den se ponese v duchu oslav 100. výročí založení republiky, připomenuto ale bude i letošní 50. výročí srpnové okupace v roce 1968.

Netradičně se první „akce“ odehraje již v 10.15, na programu je ukázka nazvaná „Prezentace pořádkové jednotky PČR – potlačení davu“, která připomene rok 1968. Následovat bude v 10.30 slavnostní zahájení, jehož součástí bude představení tanku Renault FT-17. Byl to první tank, který využívala československá armáda po roce 1918. Stroj, který diváci spatří, byl zapůjčen z Francie, z muzea v Saumuru. Na úvod je přichystán také letecký zážitek: průlet letounu C-11. Jedná se o historické letadlo, který bylo vyráběno v kunovickém závodě LET na základě licence dle letounu Jak-11.

První dynamickou ukázkou pozemní techniky bude úvodní defilé, při kterém se představí čs. tank LT vz. 38 a také současný tank T-72M4CZ. Hned poté bude následovat prezentace tankové techniky z let 1918-2018. Sto let existence tanků, kterou bude dokumentovat rozsáhlá sbírka tankové techniky, kterou Vojenský historický ústav disponuje. Představí se tanky československé výroby, dále stroje francouzské, americké, sovětské, německé… Z nejnovějších přírůstků ve sbírkách VHÚ, které budou k vidění, určitě jmenujme např. francouzský tank AMX-13.

Po dynamické tankové ukázce přijde na řadu druhá hlavní část programu, bojová ukázka, která se bude týkat bojů mezi německou armádou a Američany za druhé světové války. I v této ukázce se představí těžká technika a automobily, včetně legendárních jeepů, ale jádro budou tvořit střety pěších vojsk. V ukázce vystoupí členové KVH Gardekorps a KVH 16. Obrněná divize US Army. Po bojové ukázce bude následovat defilé techniky v aréně. Po skončení hlavního programu v aréně bude následovat vyhlášení vítězů vědomostní soutěže, plánován je také průlet vrtulníku Mi-24 nad areálem.

Autor/zdroj: Vojenský historický ústav Praha

 

 
 
 
 
 


Nekopírujte text!