Se svátkem svatého Bartoloměje přijde ochlazení a kosohorské posvícení

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 9 měsíců a 4 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Pomalu se začíná hlasitě hlásit o slovo nejen konec školních prázdnin, ale také podzim. To nakonec napovídá řada pranostik vztahujících se k pátečnímu svátku sv. Bartoloměje: „Od svatého Bartoloměje slunce již tolik nehřeje“ „Bartoloměj svatý odpoledne krátí“„Po Bartoloměji studený rosy, nechoďte ráno bosí“„Jak Bartoloměj zavaří, tak se podzim podaří“. Všechno to potvrzuje asi nejznámější lidová pranostika, která praví: „Bartoloměj láme létu hlavu“. Letos to má platit dvojnásob, což znamená, že celé prázdniny nám horké léto nevydrží.

V pátek přijde studená sprcha v podobě studené fronty od západu a poměrně výraznějšího ochlazení, trvalejšího deště a možných silných bouřek. Samotný víkend by měl být už deštivý s teplotami kolem dvaceti stupňů, přičemž by mělo spadnout zvláště v pátek a v sobotu docela hodně vody. Neděle by se už mohla obejít bez deště, což by jistě uvítali obyvatelé Kosovy Hory, která o víkendu drží tradiční Bartolomějské posvícení. To každoročně uzavírá po Vavřineckém posvícení v Prčici a Mariánské pouti v Sedlčanech trojici nejznámějších pouťových a posvíceneckých akcí na Sedlčansku.

Ke kosohorskému posvícení samozřejmě patří zábavní atrakce jenž pravidelně obsazují místní náměstíčko a volné prostranství poblíž autobusové zastávky. Během soboty a posvícenecké neděle všechny ty kolotoče, střelnice, houpačky a autodromy doplní i stánky s pouťovým i dalším sortimentem. Ty podobně jako každý rok zaplní proluku malý kousek nad kosohorským náměstíčkem. Nechybí ani sobotní pouťová zábava na hřišti se skupinou Rock Wonder a tradiční pondělní posvícenecká Pěkná hodinka v sále Na Zámecké.

 

 
 
 
 
 


Nekopírujte text!