Sedlčanská pouť je už za dveřmi. I letos se atrakce stěhují na Nové město

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 9 měsíců a 14 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANY – Středeční křesťanský svátek Nanebevzetí Panny Marie (v kalendářích Hana) je neklamným znamením toho, že už tuto neděli 19. srpna drží Sedlčany tradiční Mariánskou pouť. Ta se stejně tradičně jako každý rok koná v severní části města, konkrétně ve spodní části Novoměstského náměstí a v Lidické ulici. Všude tady, včetně přilehlých parkovišť, rozloží své pouťové atrakce „světští“ rodů Luňáčkových a Kopeckých, kteří mají s městem na pořádání poutě dlouholetou smlouvu. Stánky s pouťovým i jiným zbožím pak obsadí Husovu ulici a Sukovo náměstí.

Poutě na Novém městě v Sedlčanech mají hodně dlouhou tradici. Původně se poutí nazývaly pobožné návštěvy posvátných míst. Takovým místem byl na vršku stojící kostel Nanebevzetí Panny Marie na Církvičce. A k takovýmto místům se také vždy sjížděli různí prodejci a později i kolotoče a houpačky. V Sedlčanech k tomu bylo právě příhodné místo hned pod Církvičkou, tehdy ještě „kočičími hlavami“ dlážděné novoměstské náměstíčko. Přesto bývaly roky, kdy se „na pouť“ chodívalo do míst, kde jsou dnes tenisové kurty (dříve staré hřiště), nebo na startovní rovinku Sedlčanské kotliny a dokonce i k Háječku na Severním sídlišti.

Pouťové zábavné atrakce se prvně rozjedou v pátek 17. srpna odpoledne. K sedlčanské pouti nepatří jen houpačky, kolotoče či střelnice, ale i doprovodné akce. Jednou z nich je tradiční Povltavská výstava králíků, holubů a drůbeže v parku sedlčanských chovatelů v Nádražní ulici, včetně doprovodného hudebního programu a pouťového občerstvení. Krátce před poutí se po rekonstrukci otevře i Pohoda club, takže mládež určitě zamíří také tam. V neděli ráno se koná v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Církvičce poutní mše, odpoledne se na fotbalovém stadionu Tatranu utká domácí mužstvo v druhém divizním kole ročníku 2018/2019 s ČL Unionem Beroun.

 

 
 
 
 
 


Nekopírujte text!