Se svátkem sv. Vavřince přichází nejen ochlazení, ale i Prčické posvícení

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 6 měsíců a 16 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLEC-PRČICE – Každoročně 10. srpna slaví svůj svátek ti, jejichž křestní jméno je Vavřinec. A stejně tak každým rokem po svátku svatého Vavřince přichází slavné Prčické posvícení. Tak jako příznivci tohoto druhu zábavy věnují tomuto posvícení zájem, tak také naši předci upírali k svátku sv. Vavřince velkou pozornost, neboť podle něho odhadovali jaký bude podzim, kolik se urodí vína, kolik bude myší a zda bude v následujících dnech pěkně, nebo bude pršet. Ale zpět k posvícení. Houpačky, kolotoče, střelnice a další atrakce, stánky a vše co k správnému Prčickému posvícení tradičně patří, zaplní historické Vítkovo náměstí i přilehlé ulice.

foto: Václav Peterka

K prčickému posvícení budou i letos patřit doprovodné akce v prčickém zámeckém parku. Jednak to bude už 34. výstava místních chovatelů drůbeže, králíků, holubů a dalšího zvířectva a stejně tak posvícenecké taneční zábavy pod širým nebem. O pátečním večeru 10. srpna je na programu diskotéka Radia Kiss, v sobotu večer vystoupení jihočeské rockové kapely Parkán. K uctění patrona prčického kostela, který je zasvěcen právě svatému Vavřinci, proběhne v neděli dopoledne sváteční mše svatá. Stejně tak si návštěvníci nedělního posvícení mohou v zámeckém parku poslechnout populární skupinu Poprask.