Na nočním nebi lze pozorovat Perseidy, lidově zvané slzy svatého Vavřince

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 6 měsíců a 19 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – Po červencovém úplném zatmění Měsíce, které však bylo kvůli oblačnosti vidět jen v části Česka, tak teď v noci se za příznivého počasí můžeme těšit na další vesmírný úkaz. Na noční obloze se už od poloviny července objevují padající hvězdy a jejich počet se ke konci tohoto týdne ještě zvýší. Maximální aktivita všeobecně nejznámějšího meteorického roje Perseidy nastane v noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna. Stejně jako při zatmění Měsíce však záleží na počasí, bude-li jasno lze na noční obloze spatřit až několik desítek meteorů za hodinu.

Při pěkném počasí nebude pozorování rušit ani náš souputník Měsíc, který bude 13. srpna v novu. Pokud v tu dobu snad jasno nebude, tak nemusíme zoufat, roj je činný až do 24. srpna – Perseidy lze pozorovat i jindy. K pozorování není potřeba žádný dalekohled, meteory vyletují náhodně po celé obloze, stačí upřít zrak do libovolného místa a čekat. Vhodné je si najít vyvýšené místo co nejdál od osvětlených aglomerací a sledovat „padající hvězdy“ vleže. Na noční obloze se zobrazují jako rychlé body s úzkým svítícím ohonem.

Meteorický roj Perseid je znám už hodně dlouho. První zmínky o něm pocházejí z poloviny 3. století našeho letopočtu v souvislosti s umučením svatého Vavřince. Ten byl jedním z církevních hodnostářů strážících majetek v Římské říši, který však místo toho, aby odevzdal císaři majetek církve, tak ho daroval chudým. Za to byl svatý Vavřinec dle legendy umučen na železném roštu nad horkým uhlím. Několik dní po jeho smrti začaly z nočního nebe padaly třpytivé slzy, od té doby jsou Perseidy lidově známé jako „slzy svatého Vavřince“.