Nedělní bouřky přinesly hodně příjemné ochlazení a tolik potřebný déšť

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 8 měsíců a 13 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – Po úmorných vedrech dorazila v sobotu odpoledne do Čech od severozápadu studená fronta. V regionu se projevila krátce od sobotní páté hodiny bouřkou a především pak tolik potřebnými dešťovými srážkami, ve kterých spadlo na vyprahlou zem podle údajů meteorologické stanice Rudolec něco málo přes jeden milimetr. Víc pršelo v sobotu v Kamýku nad Vltavou, tam místní hydrologická stanice hlásila do večera šest milimetrů srážek, Na Sedlcko-Prčicku spadlo 0,8 mm v Nadějkově 1,6 mm.

Podobná situace se opakovala v neděli 5. srpna, kdy se nad část středních Čech přesunulo pásmo dešťových srážek a bouřek. To kolem osmé hodiny ráno zasáhlo především Prahu, kde například stanice Ruzyně hlásila 8,1 mm srážek, Komořany 5,9 mm a Stodůlky 5,1 mm srážek. Voznice na okraji Brdských lesů hlásila dokonce 14,6 mm. Sedlčansko zasáhla až druhá vlna bouřek a srážek po desáté hodině dopolední. Při ní napršelo na stanici Rudolec 4,8 mm, stejně jako v Sedlci-Prčici a ve Svatém Janu. V Kamýku o šest desetin mm více.

Bouřky přinesly i příjemné ochlazení, teploty v neděli dopoledne se na Sedlčansku pohybovaly kolem příjemné dvacítky. Nedělní studená fronta zmírní teploty jen přechodně. Už v pondělí se vrátí letní teploty do třiceti stupňů, od úterý začne nastupovat další horká vlna, která vyvrcholí ve čtvrtek 9. srpna, kdy se budou teploty šplhat i přes 35 °C. Od pátku do neděle by se mělo výrazněji ochladit a dorazí srážky. Ve třetím srpnovém týdnu po prčickém posvícení meteorologové očekávají teploty mezi 25 a 30 °C se srážkami až v závěru týdne.