Ranní teploty i nadále zůstanou vysoké, sv. Anna na tom nic nezmění

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 10 měsíců a 21 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Svátek svaté Anny (26. 7.) nám připomíná, že lepší část léta je pomalu za námi. Nejznámější patronkou v tomto letním čase je právě svatá Anna. Pranostika „Svatá Anna – chladna z rána“ je leckomu známa. Sami meteorologové tvrdí, že tato pranostika opravdu často platí. Většinou je to způsobeno zejména zvětšující se vlhkostí vzduchu v noci a tvořením prvních ranních mlh. To nakonec potvrzuje i další pranostika, která se vztahuje k úternímu svátku svatého Ignáce: „Od svatýho Ignáca léto se obracá.“ Rozmary počasí ale na žádné pranostiky nehledí, ranní teploty i v dalších dnech neklesnou podle předpovědí pod 15 stupňů a denní dál budou atakovat třicítku.

Jméno Anna je ženským křestním jménem, původem spojeným se jménem Hana. Variant jména v češtině je nespočet: Andula, Andulka, Anča, Anička, Ančička, Anče, Ančí, Anina, Anynka, Nanynka, Áňa, Andy a další. Ženské křestní jméno Anna patří k nejoblíbenějším jménům u nás. Ve 20. století toto jméno dostávala především děvčata narozená krátce po druhé světové válce. Dalšího vrcholu toto jméno dosáhlo v roce 2007, kdy rodiče takto pojmenovali víc jak dva tisíce svých nově narozených děvčátek. Na Sedlčansku nyní jméno Anna má před svým příjmením 237 žen a dívek, v celé ČR pak přes 130 tisíc.

V historii nesmazatelně září svatá Anna, která je patronkou svatby a manželství. Bývá spojována také s úspěšným porodem, o šťastný život ji prosí matky, vdovy, ale i horníci, tkalci, krejčí nebo mlynáři. Svatá Anna společně se svatým Jáchymem byli údajní rodiče Panny Marie. Proto jsou svaté Anně zasvěceny desítky kostelů a kaplí jak v Čechách, tak také na Moravě. Na Sedlčansku je to například zámecká kaple v Osečanech. Samotné jméno Anna je hebrejského původu, v překladu znamená „milostiplná“ či „milá“.

 

 
 
 
 
 


Nekopírujte text!