Školáci teď mají před sebou dva měsíce prázdnin. Tak si je ničím nepokazte!

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 8 měsíců a 22 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Dnes začínají letní prázdniny, na které se žáci a studenti těší celý rok. Dva měsíce bez školních povinností, kdy teplé dny lákají ke hrám a sportovním aktivitám. Nedostatečný dohled dospělých, přecenění schopností, podcenění rizika, chybějící bezpečnostní pomůcky – to jsou hlavní příčiny následných dětských úrazů a zvýšeného počtu zásahů zdravotnické záchranné služby. Nejčastější příčinou úmrtí dětí jsou právě různé úrazy. Obvyklým důvodem zranění dětí při sportu a venkovních aktivitách je především absence bezpečnostních pomůcek.

„Ty v případě pádu dokáží úrazu mnohdy zcela zabránit, nebo alespoň rozsah zranění zmírnit. Vážné úrazy hlavy s celoživotními následky nejsou, bohužel, výjimkou. Základní, a pro děti povinnou ochrannou pomůckou, je přilba – a to nejen při jízdě na kole. Měla by být samozřejmostí také při jízdě na koloběžce, skateboardu nebo bruslích. Se vzrůstající oblibou zahradního grilování stoupá i počet dětských popálenin. Přitom tato poranění jsou velmi bolestivá a traumatizující a jejich hojení dlouhodobé. Dalším velkým rizikem jsou zahradní bazény a jezírka,“ uvedla Petra Effenbergerová, mluvčí středočeské záchranky.

Nepokazit si prázdniny a dovolené se netýká jen dětí, ale i dospělých. „Vloni v červenci středočeští záchranáři zaznamenali celkově 12.174 výjezdů a v srpnu 12.167, což je nárůst zhruba o jednu pětinu oproti jiným měsícům. Tento trend je obecně ovlivněn zvýšeným cestováním a sportováním. A tak vloni středočeští záchranáři o prázdninách vyjížděli k 977 dopravním nehodám, v 197 případech vyjeli na pomoc těm, kteří si svá zranění způsobili sportovní aktivitou, a 763 pacientů utrpělo úraz v rámci nějaké rekreační činnosti,“ doplnila ve zprávě mluvčí středočeské záchranky.