Hasiči zasahovali u požáru v 5. patře výškové budovy. Naštěstí šlo o cvičení

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 8 měsíců a 23 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANY – Zakouřené schodiště, kouř valící se z okna v 6. patře výškové budovy a uvnitř v bytě v 5. patře člověk v bezvědomí. Tak nějak vypadalo hlášení, které dostali ve středu 27. června odpoledne sedlčanští profesionální a dobrovolní hasiči. Na místo okamžitě vyjela ze sedlčanské stanice HZS směna C profesionálních hasičů s cisternovým vozem Mercedes a výškovou technikou Tatra.

foto: HZS Středočeského kraje, stanice Sedlčany

Po několika minutách k domu na sídlišti Za Nemocnicí dorazila také dobrovolná jednotka Hasičského sboru města Sedlčan s dalšími dvěma vozy. Nikdo z hasičů neměl po celou dobu zásahu nejmenšího tušení, že se jedná jen o prověřovací cvičení HZS. Požár ve výškové budově byl tak dokonale nasimulovaný, že se kolem shromáždilo dost zvědavců a na místo přijela i Městská policie, která nebyla předem informována.

foto: HZS Středočeského kraje, stanice Sedlčany

Hasiči použili k zásahu v 5. patře panelového domu schodiště, kudy pronikli v dýchacích přístrojích až do inkriminovaného bytu. Cestu jim ztěžovalo nejenom množství schodů, ale i speciálním zakuřovacím agregátem vytvořený kouř, ve kterém nebylo téměř na krok vidět. Po schodišti vedli hasiči i hadice, kterými by v případě skutečného zásahu dopravovali vodu z přistavených automobilových cisteren. Průzkumem bylo zjištěno, že se v bytě nachází jedna osoba bez známek života. Úkolem hasičů tak bylo snést po schodech osobu (v tomto případě těžkou figurinu) z centra požáru. Tu pak, v případě, že by se opravdu jednalo o člověka, pokusit se oživit a předat ji přivolané ZZS.

foto: HZS Středočeského kraje, stanice Sedlčany

Po ukončení zásahu hasiči prověřovací cvičení na místě vyhodnotili. Problémem na sídlišti Za Nemocnicí však nadále zůstává místy nemožnost použít kvůli množství zaparkovaných automobilů výškovou techniku hasičů. Což nedávno potvrdilo i prověřování průjezdnosti hasičské techniky nejen tímto sídlištěm.