Rekordmanem bylo vozidlo, které mělo stočený tachometr o 400 000 km

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Středočeští kriminalisté specializující se na problematiku autokriminality prověřují ve spolupráci se společností Cebia téměř 1000 vozidel, u kterých je dáno podezření na nelegální manipulaci s počtem ujetých kilometrů. Z doposud zjištěných skutečností lze konstatovat, že většina „stočených“ vozidel pochází právě ze zahraničí a v ČR jsou přihlašována jako vozidla individuálně dovezená. Zatím je rekordmanem vozidlo, které bylo stočeno o více než 400 000 km, nejčastěji se hodnota stočených kilometrů pohybuje v řádech desítek tisíc.

„Obecně lze konstatovat, že nelegální manipulace s ujetými kilometry je dlouhodobým problémem, proti kterému je nutné bojovat, a na který je třeba upozorňovat především občany, kteří si ojetý vůz hodlají zakoupit. To, že je stáčení tachometrů celoevropským problémem, dokazuje také skutečnost, že se touto problematikou zabývají orgány EU, podle kterých zákazníci napříč EU přicházejí kvůli těmto podvodům ročně o 5,6 až 9,6 miliard Eur ( 140 až 240 miliard Kč ). Nelegální manipulace s ujetými kilometry je trestným činem podvodu dle ust. § 209 trestního zákoníku, trestní sazba je při prokázané škodě až pět let,“ uvádí zpráva středočeské policie.

Policisté rovněž upozorňují zájemce o koupi ojetého vozidla, aby nepodceňovali jeho prověření a nespokojili se jen s předloženou servisní knihou nebo případně pouhým tvrzením prodejce. V České republice existuje například portál ww.kontrolatachometru.cz, který provozuje Ministerstvo dopravy ČR a je zde možné vyhledat stav najetých kilometrů zaznamenaných při technických prohlídkách v ČR. U vozidel z dovozu je však situace značně obtížnější. Pokud již někdo vozidlo, u kterého později zjistil manipulaci s najetými kilometry, zakoupil, může se obrátit na policii a podat trestní oznámení.

Autor/zdroj: Policie ČR – KŘP Středočeského kraje