Ženy, matky a děti nezapomeňte, na třetí červnovou neděli připadá Den otců

 

REGION – O třetí neděli v červnu (letos tedy na 16. 6). má své místo v kalendáři Den otců. Na rozdíl od Dne matek, který se u nás slaví druhou květnovou neděli, se Den otců dodnes netěší žádné velké popularitě. Tradici oslavy otců založila Američanka Sonora Smart Doddová, která chtěla ocenit úsilí, s nímž se o ni a další čtyři sourozence staral její ovdovělý tatínek.

První oslava Dne otců se konala v americkém městečku Spokane ve státě Washington 19. června 1910, v den narozenin Sonořina otce. Tehdy se jednalo o skromnou oslavu, její popularita však v Americe rychle rostla. Kromě USA se Den otců také slaví v Německu, Rakousku, Švýcarsku a o jeho mnohem větší popularizaci v Česku usiluje Liga otevřených mužů.

V Portugalsku, Španělsku či Itálii slaví Den otců 19. března na svátek Josefa, stejně jako to bylo donedávna u nás. V Rakousku a Belgii druhou neděli v červnu, v Polsku 23. června, v Norsku a Švédsku v listopadu, v Bulharsku v prosinci a například v Německu mají tátové svátek dokonce hned dvakrát. Kromě Dne otců mohou pánové slavit také Mezinárodní den mužů, který je opět obdobou toho ženského. Tento den připadá na 19. listopadu.

 

 
 
 
 
 


Nekopírujte text!