Kromě z pražských Hájů vyjdou turisté do Prčice také z dalších třinácti míst

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 8 měsíců a 3 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLEC-PRČICE – Třetí květnová sobota už tradičně patří největšímu, neoblíbenějšímu a nejznámějšímu dálkovému pochodu v Česku, a to pochodu Praha–Prčice. Letošní 53. ročník, věnovaný jednomu ze zakladatelů historie slavného dálkového pochodu do Prčice Karlu Kullemu k nedožitým osmdesátinám a předsedovi KČT Otmaru Krejčímu od jehož odchodu je to letos dvacet let, startuje již tuto sobotu 20. května. Připraveno je celkem patnáct pěších tras. Kromě toho další jednu trasu z Votic mohou jít děti a jednu z Miličína jet vozíčkáři. Přes Prčici vedou také čtyři cyklotrasy.

Tradičními místy startu pochodů jsou Praha-Háje, Pikovice, Týnec nad Sázavou, Čerčany, Benešov, Bystřice u Benešova, Olbramovice, Votice (pouze dětská trasa), Střezimíř, Tábor, Mladá Vožice, Sedlčany, Milevsko a Petrovice u Sedlčan. Nejdelší trasa Karla Kulleho z Prahy měří 70 kilometrů, z Pikovic je to do Prčice 50 kilometrů, z Čerčan o jeden kilometr blíž. Méně zdatní turisté mají na výběr z jedenácti kratších tras o délce od 44 kilometrů (z Benešova) po nejkratší třicetikilometrové z Tábora, z Petrovic a ze Sedlčan. V Sedlčanech startuje Robinova trasa z Nádražní ulice od GaSOŠE.

Právě tyto nejkratší trasy jsou u pochodníků nejvíce oblíbené. Například vloni pro fialovo-růžovou plastovou botičku vyrazilo ze Sedlčan 3453 lidí, z Petrovic 744. Historicky vůbec první pochod o délce 100 tisíc loktů českých vedl jedinou trasou z Prahy do Prčice, 17. dubna roku 1966 se na něj z Prahy vydalo 469 dálkových turistů – recesistů. Největší nápor pochodníků zažívala Prčice v létech 1977 – 1981, poté zájem o pochod mírně zeslábl. Vůbec největší rekordní účast zaznamenali pořadatelé v roce 1981, kdy do Prčice dorazilo 35.732 pochodníků. Mezi roky 1991 – 1997 počet účastníků klesl pod deset tisíc (v roce 1994 jen 7.715), v dalších létech se zájem znovu zvýšil.