„Svatá Žofie políčka často zalije“ – letos to vypadá, že obzvlášť vydatně

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 8 měsíců a 6 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Ledoví muži (Pankrác, Servác a Bonifác) svému pojmenování nedostáli, úterní Žofie to napraví. Svátek sv. Žofie každoročně připadá na 15. května a říká se o ní, že je počuraná, respektive, že v tento den rádo pršívá. Tomu nasvědčuje i řada lidových pranostik, například: „Svatá Žofie vaří z vody“, nebo „Svatá Žofie políčka často zalije“. Letos se na tom shodli i meteorologové, jejichž předpověď na úterý předpovídá oblačno až zataženo a od jihovýchodu postupně na většině území občasný déšť nebo přeháňky. Ve srážkách by mělo spadnout až 10 mm vody (10 litrů na metr čtvereční) při denních teplotách do 20 °C.

Co se týká samotného křestního jména Žofie tak v ČR žijí s tímto jménem přes dvě tisícovky žen, na Sedlčansku jsou pak čtyři nositelky tohoto jména. Obliba jména Žofie klesá ročně o víc jak deset procent. Jméno Žofie pochází z řeckého slova sofia s významem „moudrost“. Ani sv. Žofie kdysi nebyla ušetřena kvůli křesťanství svého života, údajně v roce 305 byla sťata a její ostatky jsou uloženy v Římě. Žofie Římská bývá někde zobrazována s mečem a neckami, většinou ji ale můžeme spatřit s knihou a palmou. K svaté Žofii se lidé modlili, aby se přimluvila a ochránila plodiny před pozdními mrazy a také aby podpořila růst osevu na polích.