Policie radí seniorům: Otevřít každému, kdo u vás zazvoní, se nevyplácí

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 11 měsíců a 5 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

PŘÍBRAMSKO – Minulý týden řešili policisté na Příbramsku dva případy podvedených a okradených seniorů. První případ se stal dne 10. dubna v odpoledních hodinách v Sedlčanech. Nejprve chtěl neznámý muž po 89leté ženě vpustit do vnitřních prostor bytného domu a poté se pod legendou, že potřebuje nutně napít, dostal i do jejího bytu. Následně tu v nestřeženém okamžiku odcizil uschované finanční prostředky ve výši několika tisíc korun. Dle uvedeného popisu se mělo jednat o muže ve věku 45 – 50 let, vyšší silnější postavy, měl mít kudrnaté vlasy kaštanové barvy a mluvit měl cizím přízvukem.

Další oznámení o okradení seniorky přijaly policisté v neděli 15. dubna. K okradení došlo již 12. dubna dopoledne, tentokrát na Rožmitálsku. Do chodby domu vstoupil zatím nezjištěný pachatel a volal na poškozenou pětaosmdesátiletou ženu, že jí nese peníze, protože má v tomto věku nárok na zlevněnou elektřinu, dokonce dal na stůl několik tisíc korun. Seniorka chtěla vidět jeho doklad totožnosti, to však dotyčný šikovně zamluvil. Jeho úkolem bylo odvedení pozornosti, protože v jiné místnosti mezitím hledala uschované úspory jeho „kolegyně“. Následně vyběhla z obývacího pokoje, vzala ze stolu bankovku, kterou zde její kumpán položil, a poté utekli k autu a odjeli pryč. Ženu okradli o peníze v řádech desítek tisíc korun.

Mělo se jednat o muže ve věku 25 – 30 let, vysokého zhruba 185 cm, silnější postavy, tmavých kratších vlasů, zarudlý obličej. Na sobě měl tmavý oblek a vysoké boty. Pachatelka měla být asi ve stejném věku, malé štíhlé postavy. Oblečena byla také do tmavého obleku a tříčtvrtečního kabátku, na hlavě měla bílého kulicha a na rukou bílé rukavice. Policisté nyní po pachatelích, který se svým jednáním dopustil přečinu krádeže a porušování domovní svobody, intenzivně pátrají. Za tyto činy stanovuje trestní zákoník jeden rok až pět let odnětí svobody.

Lidské hyeny, jak jinak nazvat ty, kteří dokáží podvést a okrást starší občany, kteří se pro ně stávají snadnou kořistí, protože hůře slyší, jsou méně mobilní, jsou velice důvěřiví nebo jim jenom chybí sociální kontakt, a tak rádi naváží řeč s kýmkoli. Podvodníci jsou dobří vypravěči, znají dost detailů, hrají na city, jsou vynalézaví a obratní, ochotní pomoci nebo naopak tvrdí, že potřebují pomoc. Často nad jejich srdceryvným vyprávěním zůstává rozum stát.

Při svém jednání využívají různé finty, např. nesou přeplatek daní či za elektřinu, nesou jednorázové zvýšení důchodu, kontrolují elektroměry, slibují donášku jídla, předstírají zájem o nemovitost, vykupují železný šrot, prodávají různé věci, chtějí předat údajnou výhru, potřebují dolít vodu do chladiče či se potřebují nutně napít. Všechny výše uvedené případy se v minulosti odehrály i na Příbramsku. Často mají lidé pocit, že se jich takové věci netýkají, vytváří to v nich falešný pocit bezpečí a nabývají dojmu, že jim se přece nic takového stát nemůže. Ale opak je pravdou, různí podvodníci jsou všude.

Radou pro seniory a nejen pro ně je, aby neotvírali dveře neznámým lidem, jedině pokud se jim důvěryhodně prokáží. Určitě by neměli otvírat automaticky dveře každému, kdo zazvoní. Pokud je osloví jménem, neznamená to, že je dotyčný zná. Mohl si to přečíst na dveřích či na dopisní schránce. Je dobré využívat panoramatické kukátko, řetízek na dveřích a uzamykat vchodové dveře nebo na nich nemít zvenku kliku. I na první pohled sympatický člověk nemusí mít dobré úmysly. Zásadou je, nenechávat doma větší obnos peněz v hotovosti nebo velmi cenné věci.

Autor/zdroj: Monika Schindlová,
tisková mluvčí Policie ČR Příbram