O Zeleném čtvrtku letí zvony do Říma, jí se špenát či kapusta a pije zelené pivo

REGION – Po Škaredé středě vždy přichází před velikonočními svátky Zelený čtvrtek. Název Zelený čtvrtek pochází podle zelené barvy liturgických rouch při bohoslužbách v kostelích. V tento den, pokud člověk chce být po celý rok zdravý, by se pro změnu měla jíst zelená strava. Tedy špenát, zelí, kapusta a pokud snad budete mít chuť na pivo, tak v některých hospodách a restauracích se symbolicky točí kromě světlých a tmavých piv i zelený, většinou vícestupňový ležák.

O Zeleném čtvrtku se také naposledy rozeznívají kostelní zvony, od pátku jejich hlas až do sobotního večera neuslyšíte, neboť „odlétají do Říma“. Zvuk zvonů až do sobotní Veliké noci nahrazují různé klapačky a řehtačky. Nástroje používané k nahrazení hlasu zvonů měly dříve různé názvy a stejně tak i různou podobu.

Někde to byly obyčejné řehtačky, jinde klapadla, hrklávky, valchy a tragače. Například klapačka je na malém držadle připevněné prkénko, na něm se uprostřed okolo osy otáčí kladívko, tluče na prkénko vpřed i vzad. Tragač byla větší valcha, jehož válec se otáčí pomocí uprostřed upevněného válce. Drží se a jede se s ním po zemi jako s trakařem.