Podchlazení, alkohol a neopatrnost, to byly hlavní důvody zásahů záchranářů

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 1 roku, 16 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

STŘEDNÍ ČECHY – Mrazivé počasí, jemuž je snad už konec, bylo viníkem několika výjezdů středočeských záchranářů. Bohužel ve většině případů podchlazení, ke kterým spěchaly posádky ZZS, byl spolupachatelem alkohol či neopatrnost, kdy víra v nosnost ledu na vodních tocích a plochách byla silnější než led samotný. A tak od začátku února do dnešního dne vyjeli středočeští záchranáři k 27 případům, ve kterých mráz hrál hlavní, ale i vedlejší roli. Podchlazeným pacientům byla v rámci nezbytné péče většinou podávána nitrožilně předehřátá infuze a pro udržení tělesného tepla byla použita termofolie.

Středočeští záchranáři tak například vyjížděli na pomoc mladému muži, který byl vytažen kolemjdoucími svědky z rybníku, do nějž údajně skočil, aby zachránil psa. Pacient byl podchlazen, jevil ale i známky požití alkoholu a zároveň zasahujícím záchranářům přiznal, že kouřil marihuanu. „Na Benešovsku hlídka PČR našla ležícího podchlazeného muže, který si cestou z hospody ustlal na zemi. Takto ležící setrval minimálně tři hodiny. Po vyšetření byl podchlazenému muži zajištěn žilní vstup a za stálého zahřívání byl přepraven do benešovské nemocnice,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí ZZS Středočeského kraje Petra Effenbergerová.

Dalším případem, který se stal pod taktovkou alkoholu, byl výjezd k muži, který v opilosti z neznámé příčiny skočil v oblečení do potoka. Podobné to bylo i se ženou, která v opilosti sama volala na linku 155, že je jí velká zima. Nebo s opilým mužem, který spal na zastávce autobusů na lavičce. Záchranáři museli ošetřit i staršího bruslaře, který se při pádu silně uhodil do hlavy, ale naštěstí se netopil a v ledové vodě byl jen dolní polovinou těla. „Posádka silně podchlazenému muži poskytla nezbytnou péči včetně zajištění žilního vstupu a podávání ohřáté infuze,“ doplnila mluvčí středočeské záchranky.