Sedlčanský masopust tradičně zakončí úterní zabijačka látkového pašíka

SEDLČANY – Masopustní úterý se ve městě opět ponese v duchu maškarního průvodu a následné divadelní zabijačky. Odpolední průvod již tradičně startuje od ZUŠ a pokračuje ulicí Na Potůčku, odkud se za ryčných zvuků dechových i jiných hudebních nástrojů vydá na náměstí TGM. Cestou navštíví místní obchodníky a naplní darovanými dobrotami látkového pašíka. Cílem průvodu se pak stane střed náměstí, kde dojde jak k „zabijačce“ látkového pašíka, tak také na ochutnávku masných i sladkých specialit. Masopustním maškarám do kroku i k tanci zahudou hudebníci ZUŠ.

Sedlčanský masopust – archivní foto: Ladislav Havel

Původně byly reje masek vyhrazeny jen pro svobodnou mužskou mládež a mladé ženaté muže, posléze se možnost účasti rozšiřovala také na další obyvatele. Některé z masopustních masek mají prastarý původ dokonce až v době pohanské, jiné jsou novodobými výmysly a fantazijními improvizacemi. Snad v žádném dřívějším průvodu nesměl chybět medvěd, tradičně vedený na řetězu medvědářem.

Sedlčanský masopust – archivní foto: Ladislav Havel

Masce medvěda se přisuzovala vlastnost plodnosti, proto při každé zastávce si s medvědem hospodyně a děvčata musela zatancovat. Jinou tradiční maskou bývala kobyla, skrývající dvě osoby, dále Žid s pytlem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, cikánka a nevěsta. Nejen za ně, ale třeba také za další ženské postavy (tanečnice, cikánky, nevěsty, vykladačky karet a baletky) se obvykle přestrojovali chlapci.