Sedlčanský masopust tradičně zakončí úterní zabijačka látkového pašíka

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 11 měsíců a 6 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANY – Masopustní úterý se ve městě opět ponese v duchu maškarního průvodu a následné divadelní zabijačky. Již tradičně startuje v úterý 13. února odpolední průvod pořádaný sdružením Našlose z ulice Na Potůčku odkud se za ryčných zvuků dechových i jiných hudebních nástrojů vydá kolem náměstí. Cílem průvodu se stane střed rynku, kde nejenom dojde k zabijačce látkového pašíka, ale také na ochutnávku masných i sladkých specialit. Masopustním maškarám do kroku i k tanci zahudou hudebníci ZUŠ.

Původně byly reje masek vyhrazeny jen pro svobodnou mužskou mládež a mladé ženaté muže, posléze se možnost účasti rozšiřovala také na další obyvatele. Některé z masopustních masek mají prastarý původ dokonce až v době pohanské, jiné jsou novodobými výmysly a fantazijními improvizacemi. Snad v žádném dřívějším průvodu nesměl chybět medvěd, tradičně vedený na řetězu medvědářem.

Masce medvěda se přisuzovala vlastnost plodnosti, proto při každé zastávce si s medvědem hospodyně a děvčata musela zatancovat. Jinou tradiční maskou bývala kobyla, skrývající dvě osoby, dále Žid s pytlem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, cikánka a nevěsta. Nejen za ně, ale třeba také za další ženské postavy (tanečnice, cikánky, nevěsty, vykladačky karet a baletky) se obvykle přestrojovali chlapci.