Na „Tučňáka“ by se nám měla omastkem pusa lesknout, říkají staré tradice

SEDLČANSKO – Doba masopustu se pomalu chýlí ke svému konci. Tučný čtvrtek, který letos připadá na poslední únorový den, uvozuje posledních šest dní obžerství a nezřízeného masopustního veselí před Popeleční středou a dlouhým, čtyřicetidenním půstem před Velikonocemi. Naši předkové si v tento dlouho očekávaný čtvrtek dělali radost jídlem a pitím. Podávala se vepřová pečeně s knedlíkem a zelím, dbalo se, aby byla co nejvíce mastná. Typické bývaly také zabijačkové hody – jitrnice, jelita, ovar, tlačenka, mastný prejt… To vše spláchnuto dobrým pivem a zakončeno něčím sladkým – koblihami smaženými ve vysoké vrstvě oleje a plněnými marmeládou.

Tučný čtvrtek v Příčovech – archivní foto: Ladislav Havel

Myslíte, že v dnešní době tomu tak už není? Zkuste tedy hodit pro dnešek odtučňovací kůry za hlavu a vyrazte na Tučný čtvrtek do Příčov. Obyvatelé Příčov jsou právě jedni z nemnoha obyvatel obcí regionu (ne-li jedinou), kteří tento zvyk dlouhá léta rádi a ochotně dodržují. Den předem se tu pravidelně zabijí vykrmené prasátko, připravují se jaternice, jelítka, tlačenka a další zabijačkové speciality. Maškary chodí od domu k domu, kapela vyhrává, obyvatelé obce zpívají a tančí. Ani koblížky, sladkosti a ochutnávka teplých klobásek či výborných buřtů z udírny vyhlášeného příčovského řezníka nechybí.

Tučný čtvrtek v Příčovech – archivní foto: Ladislav Havel

Byla to právě obec Příčovy, kde u příležitosti Tučného čtvrtku uvařily počátkem 21. století rekordní tlačenku, která několik let vévodila knize rekordů. Místní řezník Jaromír Dvořák tu dokázal v roce 2001 přesvědčil asi třicítku lidí, aby mu pomohli rekordní tlačenku vytvořit. Tradiční zabíjačková pochoutka měřila 27 metrů a jedenáct centimetrů. Mohla být i delší, ale protože ji chtěli Příčováci při Tučném čtvrtku vystavit na návsi, museli ji zkrátit – jinak by zatarasila na úzké návsi dopravu. Samozřejmě, že nakonec skončila v žaludcích všech, kteří na Tučný čtvrtek do Příčov dorazili. Tak dorazte dnes také!