Tradiční Svatomartinský košt nabídne pět vín ze dvou moravských vinařství

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 6 měsíců a 18 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANY – Po roce se opět přiblížil svátek svatého Martina, tedy den, kdy se tradičně pečou Svatomartinské husy a otevírají se, a samozřejmě i ochutnávají, mladá Svatomartinská vína. Na jeden takový košt zve opět v Sedlčanech Vinotéka Haník & Haníková v Husově ulici. Ten odstartuje tuto neděli 11. listopadu v 11 hodin v prostorách největší sedlčanské vinotéky a potrvá přibližně do tří hodin odpoledne.  Vína určená k tradičnímu koštu pocházejí stejně jako vloni z vinařských oblastí Velké Bílovice a Velké Pavlovice.

Nedělní návštěvníci známé vinotéky tak mohou ochutnat i zakoupit mladá lehká vína Muškát moravský, Müller Thurgau, Svatovavřinecké rosé a Modrý portugal z velkobílovického rodinného vinařství pana Milana Spěváka. Šlechtitelská stanice vinařská Velká Pavlovice připravila na sedlčanský košt příjemně lehké víno Müller Thurgau. Svatomartinská vína jsou první vína ročníku, se kterými si podle tradice můžete přiťuknout až 11. listopadu. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých pár týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.

Svatomartinské víno se pozná podle etikety, vždy na ní musí být zobrazen Martin na koni. Zároveň vína musí splňovat požadovaná kritéria a jejich vstup na trh každoročně schvaluje odborná komise. Letos vinaři přihlásili do hodnocení 450 vzorků mladých vín, z nichž uspělo 387. V letošním roce tak budeme moci ochutnat ještě o osm Svatomartinských vín více než vloni. Celkové množství vína dodaného na trh vcelku odpovídá dřívějším odhadům, tedy cca 2,2 milionu lahví Svatomartinských vín. Nejvíce zastoupena budou tradičně bílá vína (174), následována růžovými (114) a červenými víny (99).

 

 
 
 
 
 


Nekopírujte text!