Svátek svatého Martina ovládne víkend

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 10 měsíců a 16 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – Hlavní událostí blížícího se víkendu budou bezespory oslavy svátku svatého Martina. Ten na bílém koni, co se týká počasí a lidových pranostik, ani letos nepřijede, přesto už v pátečním podvečeru vypukne jeho vyhlížení. Stane se tak v režii školáků jak v Sedlci-Prčici, tak také v Petrovicích a Kamýku nad Vltavou. V sobotu dopoledne vyrazí kostýmovaný průvod na koních do Milešova, aby si tu v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie vyslechl legendu o svatém Martinovi. Odtud se průvod přesune na milešovskou náves, kde slavnosti bude pokračovat ochutnávkou Svatomartinských vín.

Svatomartinský košt si mohou užít i obyvatelé Sedlčan ve vinotéce na Novém městě. Pokud dostanou chuť také na Svatomartinskou husu stačí udělat jen pár kroků a zavítat do vedlejší restaurace Na Růžku. Košt Svatomartinských vín i hus přichystal od pátku do neděle i pivovar Vítek z Prčice, stejně tak restaurace hotelu Monínec, kde lze oslavy spojit s lyžovačkou. Na příjezd Martina na bílém koni se chystá také Kosova Hora, kde se Svatomartinské oslavy odehrají v sobotu odpoledne na místním náměstí. Nebudou chybět ani stánky se Svatomartinským vínem a tradiční Svatomartinskou husou.

Vynechat nelze ani pozvánku na tradiční Martinský jarmark s vystoupením skupiny Ginevra, který hostí v sobotu 11. listopadu odpoledne historický Váchův špejchar v Drážkově. Stejně jako každým rokem, tak i letos o Martinském jarmarku se zaplní dvůr a všechny patra historického špejcharu stánky s medem i medovinou, perníky, Svatomartinským vínem, hračkami a dekorativními výrobky z hlíny, textilu i drahých kovů. Občerstvení tradičně v areálu špejcharu zajišťuje známá „Lotrovna“, vstupné je dobrovolné.

Oslavy svátku svatého Martina doplní v sobotu večer Posvícenecká zábava se skupinou Fantom v Petrovicích, v nedalekých Obděnicích si zase děti odpoledne užijí Krčínova strašidelného bálu s lampionovým průvodem, soutěžemi i diskotékou. Zapomenout však nejde ani na další akce, které přímo nesouvisí se svátkem Martina. Předně se jedná o páteční výlov Bobrníku, což je soukromý rybník poblíž silnice ze Sedlčan do Kňovic. Na sobotu je nachystán výlov ryb z Velkého Vrchotického rybníku na Sedlecko-Prčicku. O víkendu hraje také sedlčanské kino, v pátek dává americkou fantazii ‚Piráti z karibiku: Salazarova pomsta‘, v sobotu české drama ‚Absence blízkosti‘.

Ani to však není konec víkendových pozvánek, zbývá ještě sport. Jak se pomalu blíží zima, tak stejně pomalu končí fotbalové soutěže a nadvládu přebírá hokej. Z fotbalových soutěží je o tomto víkendu na programu na sedlčanském stadionu nedělní divizní utkání Tatranu Sedlčany s mužstvem Aritmy Praha a v Sedlci utkání domácího Sokola s týmem Dalekých Dušníků v krajské 1.B třídě. Hokejisté Tatranu Sedlčany hostí v šestém kole krajské soutěže na domácím zimáku v sobotu navečer Slavoj Velké Popovice B. Veřejnost si může užít pohybu na ledě zimního stadionu jak v sobotu odpoledne, tak i ve stejný čas v neděli. Šesti zápasy pokračuje i Hobby turnaj.

 

 
---------------------------------------------------------------------------------------------