Na dnešní 2. listopad připadá Památka všech zemřelých – lidově Dušičky

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 6 měsíců a 25 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Druhý listopad je podle křesťanské tradice vzpomínkou na všechny zesnulé. Lidé v tomto období navštěvují hřbitovy, aby na hrobech rozsvítili svíčku nebo na ně položili živé květiny. Údajně to má symbolizovat víru ve věčný život. Stejně tak se v hřbitovních kostelích i kaplích konají bohoslužby či mše svaté. Památka zesnulých či lidově Dušičky se slaví od 10. století v zemích s křesťanskou tradicí, tedy nejen v Evropě, ale také např. v Latinské Americe a v ostatních zemích, kam křesťanství proniklo. Oslava Dušiček se odvíjí od dalšího křesťanského svátku – Všech svatých.

Ten si křesťané připomínali včera 1. listopadu. Jedná se o oslavu, která je odvozena z dob Keltů a jejich nočního svátku Samhain, tedy konce roku. Samhain byl Kelty vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou v toto noc navštívit podsvětí. S ohledem na fakt, že Keltové a poté Slované osídlili Střední Evropu a jejich kultury se zde prolínaly, je předpokládáno, že se keltský svátek Samhain slavil také na území České republiky.

 

 
 
 
 
 


Nekopírujte text!