Hasičům brzy ráno začala ‚větrná šichta‘

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 10 měsíců a 28 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – Vítr, který 29. října po ránu dosahuje v nárazech místy rychlosti až 80 kilometrů za hodinu, začal po rozednění zaměstnávat především jednotky profesionálních, ale i dobrovolných hasičů. Na všech profesionálních stanicích HZS od nedělního rána slouží směna B, a zdá se, že o práci bude mít o poslední říjnové neděli postaráno. Zatímco v sobotu směna A sedlčanských profesionálních hasičů vyjížděla jen k požáru dopravního prostředku na Vysoký Chlumec, dnes se spíše bude jednat o výjezdy k popadaným stromům a likvidaci nebezpečných stavů způsobených silným větrem.

Nedělní první výjezd sedlčanských hasičů směřoval před půl osmou do Osečan, kde odstraňovali padlý strom. V tu dobu měli hasiči v oblasti Příbramska do osmé hodiny ranní na svém kontě už sedm výjezdů (Chotilsko, Jablonná, Milín, Březnice, Milín, Příbram, Hluboš), všechny k popadaným stromům. Zásahy hasičům momentálně komplikuje také prudký déšť. Situaci na Sedlčansku dál průběžně monitorujeme a pokud se vyskytnou další události, budeme je zveřejňovat.

14:00 – Výjezd sedlčanských hasičů do Osečan byl zatím jediným jejich zásahem. Horší situace je v oblasti Příbrami, kde hasiči řeší jak popadané stromy, tak i uvolněné plechy na střechách. K tomu jim přibyl krátce po 13. hodině výjezd k nehodě poblíž Zálužan. Tady se řidič automobilu, i přes zranění, podruhé narodil.

17:30 – Nakonec se ukázalo, že do 17. hodiny okres Příbram a potažmo i Sedlčansko nepatřily mezi větrem nejvíce zasažené oblasti. Nejvíce zasaženými okresy byly Praha-východ, Kladno a Mladá Boleslav. Nejhorší situace nastala v čase mezi devátou a desátou hodinou, kdy bylo zaznamenáno enormní navýšení hovorů na tísňovou linku hasičů. Operátoři během jediné hodiny odbavili 201 událostí. Krátce před desátou hodinou si středočeští hasiči cestou generálního ředitelství vyžádali spolupráci ZÚ Zbiroh, který byl nasazen na Kladensku a Rakovnicku. Hasiči ve Středočeském kraji od půlnoci evidují na osm stovek událostí.

18:30 – Přechod další studené fronty v podvečerních hodinách znovu zaměstnal sedlčanské profesionální hasiče i dobrovolné jednotky na Sedlčansku. Důvodem byly popadané stromy opět v katastru obce Osečany a stejně tak technická pomoc při odstranění vyvráceného stromu v katastru města Sedlec-Prčice. V obou případech jsou hasiči stále na místech událostí.

23:50 – Večerní déšť dokonal nedělní dílo zkázy. V podmáčeném terénu postupně začalo docházet k dalším pádům stromů. Hasiči na Sedlčansku se tak do půlnoci nezastavili a postupně odstraňovali popadané stromy v Klučenicích, Milešově, Petrovicích, Kamýku nad Vltavou, Dublovicích a Jesenici. Zároveň jednotky hasičů likvidovaly požár sazí v komíně v Kamýku nad Vltavou, od toho se hasiči vrátili na stanici až po jedné hodině v pondělí 30. října.

 
---------------------------------------------------------------------------------------------