Volební kalkulačka vám moc nenapoví…

 

Podobně jako při každých volbách, tak i letos při volbách sněmovních, se na internetu objevují tzv. volební kalkulačky. Při všeobecné naštvanosti na politické strany málo kdo už dlouho dopředu ví, koho bude volit. Dost lidí často váhá do poslední chvíle, další část pak nejde k volbám vůbec. Právě těm váhajícím slouží volební kalkulačky, která už dnes reálně ovlivňují výsledky volby. Údajně volební kalkulačky v současnosti používá zhruba každý čtvrtý volič. Přitom více jak polovina uživatelů bere svoje výsledky v potaz při rozhodování koho volit.

Dnes jsem jednu takovou volební kalkulačku, která se každého ptá minimálně na 35 otázek, vyzkoušel a to byla sprcha! Vždycky jsem se považoval za konzervativního pravicového voliče, a najednou bych měl volit Blok proti islamizaci, případně Tomia Okamuru? Strana, jejíž hlasovací lístek mám v úmyslu hodit do volební urny, skončila až na začátku druhé desítky. Pro porovnání jsem zkusil ještě jinou volební kalkulačku. Tady jsem dosáhl při většině shodných 34 otázek i odpovědí úplně jiného výsledku. Největší shodu jsem měl s programem strany Svobodní, druzí skončili Realisté, třetí Referendum o EU.

Co z toho vyplývá? Vůbec třeba nechápu otázku kalkulačky týkající se používání Randapu (prostředek na hubení plevele). To je opravdu natolik důležitá věc, že musí být tématem nadcházejících voleb? Jinak jsem z mého pohledu přesvědčen, že je mnohem rozumnější se podobným kalkulačkám vyhnout, nebýt líný a více přemýšlet.