Začíná Účtenkovka. Osobně na ni kašlu

 

Necelé tři týdny před volbami do Poslanecké sněmovny rozjíždí Ministerstvo financí 1. října hru zvanou Účtenkovka. Nejprve známá fakta: Účtenkovka je hra, ve které se každý měsíc hraje o více než dvacet tisíc cen v hodnotě od 100 Kč do 1 000 000 Kč. Účast v Účtenkovce je zdarma a vyhrát může každý, kdo si zaregistruje platnou účtenku. Losuje se vždy 15. den následujícího měsíce, aby měl každý dost času všechny své účtenky, které v uplynulém měsíci získal, do slosování zaregistrovat. Losuje se pouze z aktivně zaregistrovaných účtenek, nikoliv z účtenek, které ihned po vystavení skončily v odpadkovém koši.

Teď ta podružná data, neboť provoz Účtenkovky nebude zadarmo. Na výhry každý rok padne 65 milionů korun. Dále bude Ministerstvo financí platit ročně firmě, která provoz účtenkové loterie zajišťuje, dalších patnáct milionů Kč. K tomu je třeba přičíst náklady za SMS a platební převod výhry soutěžícím, což cca může ročně činit klidně 80 milionů korun. Kde na to ministerstvo vezme? Samozřejmě z peněz daňových poplatníků, neboť jak známo stát jako takový žádné vlastní peníze nemá. Takže výhry si v podstatě zaplatíme sami…

Nic proti tomu, kdo chce hrát, ať se klidně zaregistruje a pak i hraje. Zatím podle posledních průzkumů se do hry chce zapojit každý šestý občan. Samozřejmě k tomu bude potřebovat buď internet, nebo chytrý telefon. Nejvíce lidi lákají hotové peníze, o automobily tak velký zájem není. Zajímavý je i opačný údaj totožného průzkumu, téměř 40 procent dotázaných účast v Účtenkovce odmítá a nechce se do ní zapojit. Osobně patřím k té druhé skupině, nechci být součástí něčeho s čím nesouhlasím. Účtenkovka je ve své podstatě nemorální a neetická, je to jen přerozdělování našich peněz a jejich drzé utrácení.

Ladislav Havel – 1. října 2017

 
---------------------------------------------------------------------------------------------