Na pachové oplocenky si zvěř už zvykla

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 10 měsíců a 21 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – Málo platné jsou pachové ohradníky, které myslivci umisťují kolem silničních úseků – zvěř si prostě už na chemikálii v podobě pěny nanesenou na dřevěné kolíky osazené kolem silnic zvykla. To dokazují i dvě nehody s lesní zvěří, které se staly během tří dnů v katastru obce Kosova Hora. V pátek 22. září vběhla brzy ráno pod kola projíždějícího auta srnka a zanechala na něm škodu ve výši 20 tisíc korun. V neděli 24. září došlo k havárii se srnou na silnici I/18, tentokrát v nočních hodinách. Škoda činila 30 tisíc korun.

K další nehodě se zvěří došlo v pondělí 25. září u Křepenic, kde krátce po poledni vběhla pod kola osobního vozu srnka. Od začátku roku do konce srpna tak policisté evidují na Příbramsku 215 nehod se zvěří, je to o 51 srážek více než za stejné období loňského roku. Způsobené škody jsou kolem dvou miliónů korun. Nejčastěji letos vbíhá pod kola srnčí zvěř, a to téměř v polovině případů, následně divoká prasata, poté jelen, daněk, občas zajíc či liška. Jak srážkám se zvěří předejít anebo alespoň zmírnit jejich následky?

„Řidič by se měl plně věnovat řízení a neustále být obezřetný. Nejlepším preventivním opatřením je nízká rychlost jízdy, pak je prostor pro včasnou reakci. Pokud motorista spatří zvěř včas, je nutné sešlápnout brzdový pedál a použít výstražné zvukové znamení. Jestliže již nejde srážce nijak zabránit, potom intenzivně brzdit a neuhýbat. Úhybný manévr je mnohem více nebezpečný, hrozí např. přejetí do protisměru a čelní náraz do protijedoucího auta nebo náraz do stromu u silnice,“ doporučuje policejní mluvčí Monika Schindlová.

 
---------------------------------------------------------------------------------------------