Mariánské léto: dnes začne, zítra skončí

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 9 měsíců a 16 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Začátkem září jsme zažili prudký pokles teplot, poslední srpnový den bylo třicet, o den později už jen patnáct. Na vině je pravidelně začátkem září přicházející tzv. Jilského ochlazení, vše by mělo koncem tohto týdne napravit tzv. mariánské léto s teplotami až do 25 stupňů. Název tohoto pozdně letního období je odvozen od liturgického svátku Narození Panny Marie, který pravidelně připadá na 8. září. Bohužel letos toto období (na rozdíl od loňska) bude krátké, potrvá jen do soboty. Neděle má být zatažená, asi i sprchne a teploty spadnou na maximálních 18 °C, takže podzim jako vyšitý.

Dost často někteří lidé i média zaměňují mariánské léto za léto babí. Na to si však musíme podle lidové meteorologie počkat do doby přibližně od 25. září do 20. října. Babí léto znamená (podle pozdního věku žen) vlastně zestárlé léto, jde tedy o období suchého, málo větrného, slunečného a přes den velmi teplého počasí. Někdy bývá kratší, jindy se protáhne až do konce října. Ještě před nástupem babího léta často přichází přibližně v době od 10. do 25. září až čtrnáctidenní tzv. Ludmilsko-Matoušské pozdní léto.

Hned po něm, přibližně od 25. září do 5. října, může přijít léto svatého Václava, které v polovině první říjnové dekády může vystřídat babí léto tereziánské. Jsou pro něj typické ranní mrazíky, ale i mlhy, které se můžou udržet až do odpoledních hodin. Definitivní tečku se těmito všemi „léty“ pak někdy na přelomu října a listopadu může uděla léto Všech svatých, někdy označované jako malé babí léto. V tomto období bývají mlhy, případně nízká oblačnost ještě urputnější, když se ale rozpustí, může být odpoledne na slunci velmi příjemně.

 
---------------------------------------------------------------------------------------------