Perseidy teď dosahují maximální aktivity

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 11 měsíců a 4 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – Po pondělním částečném zatmění Měsíce se za příznivého počasí můžeme těšit na další vesmírný úkaz. Na noční obloze se už od poloviny července objevují padající hvězdy a jejich počet se ke konci tohoto týdne ještě zvýší. Maximální aktivita nejznámějšího meteorického roje Perseid nastane v sobotu 12. srpna po 23. hodině, do čtvrté hodiny ranní bude možné pouhým okem spatřit až 80 meteorů za hodinu. Záleží ale na počasí, zatím podle předpovědi meteorologů by mělo být ze soboty na neděli  zataženo.

Přesto nemusíme zoufat, roj je činný až do 24. srpna, takže Perseidy lze pozorovat i jindy. K pozorování není potřeba žádný dalekohled, meteory vyletují náhodně po celé obloze, stačí upřít zrak do libovolného místa a čekat. Vhodné je si najít vyvýšené místo co nejdál od osvětlených aglomerací a sledovat „padající hvězdy“ vleže. Na noční obloze se zobrazují jako rychlé body s úzkým svítícím ohonem. Popularitu „padajícím hvězdám“ udělaly roky 1991 a 1992, a to díky frekvenci až 400 meteorů za hodinu.

 
---------------------------------------------------------------------------------------------