Které z Vavřineckých pranostik lze věřit

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 9 měsíců a 12 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Každoročně 10. srpna slaví svůj svátek ti, jejichž křestní jméno je Vavřinec. Tedy i nejznámější Vavřinec v Česku, kajakář Vavřinec Hradilek. Jinak Vavřinců v Česku není moc, pouhých 197, na Sedlčansku nikdo. Opakem je středočeské Černošicko, kde slaví svátek hned desítka Vavřinců. Přesto naši předci upírali k svátku svatého Vavřince velkou pozornost, neboť podle něho odhadovali nejen jaký bude podzim, ale také kolik se urodí vína, kolik bude myší a zda bude v následujících dnech pěkně, nebo bude pršet.

„Vavřinec ukazuje, jaký podzim nastupuje“, „Pěkné počasí na sv. Vavřince ukazuje na pěkný podzim“, „Počasí na Vavřince jaké jest, takové udrží se po několik dnů“, „Na svatého Vavřince slunečnost, vína hojnost“, „Vavřincův déšť – myší úroda“ – to jsou jen některé z lidových pranostik. A jak se podle předpovědi meteorologů zdá, některé se letos i vyplní. Může za to fronta, která už ve středu přinesla první přeháňky. Do čtvrtečního rána přeháňky mají polevit, ale na svátek Vavřince dorazí s plnou silou.

Alespoň to tvrdí předpověď meteorologů a jejich varování před čtvrtečními bouřkami, přívalovými srážkami, kroupami a nárazy větru. Hodně rozdílné mají být ve čtvrtek i teploty, na západě Česka jen dvacet, na jihovýchodě až 36 °C. V pátek ještě srážky neustanou, ale příliš silný déšť by se při zatažené obloze už vyskytovat neměl. Na Vavřinecké prčické posvícení pak má být oblačno, v sobotu s ojedinělými přeháňkami, v neděli by pršet už nemělo vůbec. Noční teploty 15 až 10 °C, přes den v neděli až letních 25 stupňů.

 
---------------------------------------------------------------------------------------------