Blesk zapálil u Roudného pole s obilím

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 10 měsíců a 24 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANY – Kolem dvaadvacáté hodiny v neděli 30. července vyjížděli profesionální hasiči ze sedlčanské stanice HZS k požáru pole, které patrně zapálil blesk. Na místo postupně dorazily s cisternami také dobrovolné jednotky z širokého okolí (Sedlčany, Kosova Hora, Vysoký Chlumec, Osečany a další) neboť hrozilo, že oheň přeskočí na novou výstavbu rodinných domků u osady Roudný.

Ranní pohled na požářiště z Cihelného vrchu – Foto: Ladislav Havel

I když zásah hasičů byl rychlý, neboť zasažené pole leží několik stovek metrů od stanic sedlčanských profesionálních i dobrovolných hasičů, přesto oheň zlikvidoval šest až osm hektarů téměř zralého obilí. Díky spolupráci s místními zemědělci vyjel na pomoc také traktor, který hořící pole oborával a snažil se tak zabránit dalšímu šíření požáru. Úplná likvidace požáru pole byla nahlášena na operační středisko HZS krátce po jedné hodině v pondělí 31. července.

Pohled ze silnice vedoucí na Kňovice a Cholín – foto: Ladislav Havel

Mnohem rozsáhlejší požár neposekaného pole s pšenicí likvidovali středočeští hasiči v neděli 30. července mezi obcemi Drachkov a Nesvačily na Benešovsku. Hořelo tu 60 hektarů obilí, na místě zasahovaly tři profesionální jednotky HZS z Benešova, Vlašimi a Sedlčan a dvanáct dobrovolných sborů hasičů s celkem 24 cisternami. Z Jihočeského kraje byl také povolán letoun An-2 určený na letecké hašení, neboť požár se kvůli silnému větru šířil k Nesvačilům. „Podle vyšetřovatele bylo příčinou vznícení cizí těleso, které vniklo do žacího ústrojí kombajnu. Škoda byla vyčíslena na 1,1 milionu korun,“ uvedl Jaroslav Gabriel z HZS Středočeského kraje.

 
---------------------------------------------------------------------------------------------