Slavnost dovolí nahlédnout za zdi hradu

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 1 roku, 11 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

VYSOKÝ CHLUMEC – Rok se sešel s rokem a je tu znovu možnost, díky nedělní katolické slavnosti Těla a Krve Páně, nahlédnout alespoň do podstatné části exteriérů dominanty celého sedlčanského regionu – soukromého hradu Vysoký Chlumec. Mohutný objekt chlumeckého hradu přestavěného na zámek, jenž současní majitelé Riprand Graf von und zu Arco – Zinneberg a jeho manželka Maria Beatrix Anna von Habsburg-Lothringen, koupili v devadesátých letech od Lobkowiczů, je jinak veřejnosti celoročně nepřístupný.

Vysoký Chlumec, slavnost Těla a Krve Páně – foto: Ladislav Havel

Jeho bránu majitelé otevírají veřejnosti pouze jedenkrát ročně, a to právě při příležitosti konání slavnosti Těla a Krve Páně a tím pádem i tradiční vysokochlumecké pouti. Návštěvníci tak mohou nejenom nahlédnout do rozsáhlého parku, ale také na hradní nádvoří, kde je o nedělní slavnosti Těla a Krve Páně umístěn jeden z oltářů. Slavnost Těla a Krve Páně, dříve zvaná Boží Tělo, patří mezi pohyblivé svátky. Koná se vždy v období po skončení liturgické velikonoční doby, po slavnosti Nejsvětější Trojice. Letos připadá na 15. června. Na Chlumci se slavnost koná v neděli 18. června od 10 hodin, celebrovat ji bude Stanislav Glac, administrátor Římskokatolické farnosti Sedlčany.

 
---------------------------------------------------------------------------------------------