Na Slapech hořel výletní parník (cvičně)

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 1 roku, 6 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

REGION – Ve čtvrtek 18. května se na Slapské přehradě v lokalitě Měřín uskutečnilo letos největší taktické cvičení složek IZS nazvané SLAPY 2017, jehož námětem byl požár výletní lodi. Rozsah a význam cvičení podtrhla účast středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové a dalších členů Bezpečností rady Středočeského kraje a ředitelů HZS Středočeského kraje Miloslava Svatoše, ředitel Policie České republiky Václava Kučery a ředitele ZZS Středočeského kraje Martina Houdka. Cílem taktického cvičení SLAPY 2017 bylo ověřit schopnost efektivního zásahu ve specifickém prostředí mimo sezónní období vodních záchranných služeb.

foto: HZS Středočeského kraje

„Cvičení, kterého se se zúčastnilo kolem šedesáti zachránců a obdobný počet figurantů, kteří představovali posádku a pasažéry lodě, začalo telefonátem rybáře, který v 10:30 oznámil na operační středisko středočeských hasičů požár motorové lodě, na které vypukl zmatek vlivem neúspěšného zdolání plamenů posádkou za pomoci přenosných hasicích přístrojů. Několik lidí bylo intoxikováno kouřem nebo popáleno a část pasažérů hledala sebezáchranu skokem do vln Vltavy,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.

foto: HZS Středočeského kraje

Kromě profesionálních hasičů z Benešova a Jílového se do nácviku řešení mimořádné situace se záchranou většího počtu osob zapojily i skupina potápěčů HZS hlavního města Prahy a jednotky SDH obcí Netvořice, Neveklov a Štěchovice. Po příjezdu záchranných složek byly pomocí člunů zahájeny hasební a další záchranné práce. Zraněné a evakuované osoby byly předávány do péče lékařů a zdravotníků. Policie ČR uzavřela přilehlou část břehu, kde začala s evidencí všech lidí, kteří v době vypuknutí požáru na lodi cestovali. Cvičení bylo ukončeno po transportu všech osob na pevninu a vytažení figuríny, která představovala utonulého.

 
---------------------------------------------------------------------------------------------