Kdo z politiků si letos troufne na Prčici?

 

Bývalo takovým dobrým zvykem, že pokud měly politické strany před volbami, tak politici hromadně v zájmu zviditelnění vyráželi do Prčice. Myšlen tím teď samozřejmě tradiční pochod Praha-Prčice. Před volbami je, a to jak říjnovými do poslanecké sněmovny, tak také prezidentskými začátkem příštího roku. Přesto je pravděpodobné, že nikdo z politiků si na 52. ročník Prčice netroufne. Ne snad, že by někteří politici nezvládli ujít nejméně 30 kilometrů, ale hlavně proto, že fenomén Prčice opravdu funguje. Kdo z politiků do Prčice vyrazil, ten skončil až na výjimky (což potvrzuje pravidlo) v propadlišti dějin!

Směr Prčice – zdroj: Ateo.cz

Poslední „velký politický výšlap“ zažila Prčice v roce 2007. V čele s Karlem Kühnlem a Janem Rumlem vyrazila ze Sedlčan na 30 kilometrů dlouhou, dalo by se říct poslední, cestu dnes už úplně neznámá Unie svobody. V roce 2009 se konaly volby do Evropského parlamentu, na třicetikilometrovou trasu do Prčice se proto vypravil Jan Zahradil z ODS. On je právě tou světlou výjimkou. Tradičně chodíval léta do Prčice i Václav Klaus, naposledy v roce 2003, kdy dorazil už jako prezident České republiky. Málokdo ví, že pochodovat do Prčice se chystal v roce 1998 také současný prezident ČR Miloš Zeman. Na poslední chvíli si to rozmyslel. A jak to vypadá, tak do kýžených Prčic ho jen tak někdo nedostane…

Cesta z města – zdroj: Ateo.cz

V roce 1988 se chystala na pochod i senátorka Libuše Benešová, vzdala to stejně jako Zeman. O politický comeback se pokoušela prostřednictvím pochodu na trase z Petrovic v roce 2010 i strana Zelených. Nezapomenutelným politikem, který se kdy vypravil do Prčice byl bezesporu v roce 1994 Jan Stráský, tehdejší ministr dopravy a později i zdravotnictví. Na nejdelší sedmdesátikilometrovou trasu přibral tehdejšího ministra financí Ivana Kočárníka a dvě krabičky svých oblíbených Startek. Do cíle došel zcela v pohodě, jen lehčí o čtyřicítku cigaret, které stačil cestou v pohodě vykouřil.

 
---------------------------------------------------------------------------------------------