Bonifác to letos vzal za počuranou Žofii

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 11 měsíců a 8 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – K dnešnímu svátku svaté Žofie (15. května) se váže spousta pranostik, většinou všechny ji spojují s deštěm. Proto také naši předci říkávali, že je svátek „pochcané Žofky“. Tentokrát se její úlohy ujal už o den dříve svatý Bonifác a namísto Žofie vydatně zaléval. V našem regionu se nejvíc snažil na rozhraní středních a jižních Čech, kde například meteorologická stanice ČHMÚ v Nadějkově zaznamenala během neděle víc jak 23 milimetrů srážek. Naproti tomu v Rudolci spadlo v přeháňkách jen šest milimetrů, stejně tak i ve Svatém Janu, v Kamýku to bylo něco málo přes deset milimetrů srážek.

Webová kamera Svatý Jan – neděle 14. května

Svatá Žofie však ani na svůj svátek nepřijde zkrátka, dešťové přeháňky nás pozlobí i v pondělí. Během dne mají totiž postupně od západu dorazit další místní přeháňky nebo bouřky. Srážky by však už neměly být tak vydatné jako v neděli, spadnout má podle předpovědi v našem regionu přibližně do čtyř milimetrů vody. V následujících dnech má být až do pátku obloha polojasná až jasná, teploty mají přes den postupně vystoupat až na 25 stupňů Celsia. Víkend má však podle meteorologů už znovu být ve znamení přeháněk a bouřek.

 
---------------------------------------------------------------------------------------------