Do Prčice i letos vede Robinova trasa

 
closeUPOZORNĚNÍ: Od publikování tohoto příspěvku uplynul čas 1 roku, 7 dnů, takže níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné! Berte to laskavě na vědomí!

SEDLČANSKO – Třetí květnová sobota už tradičně patří největšímu, neoblíbenějšímu a nejznámějšímu dálkovému pochodu v Česku, a to pochodu Praha–Prčice. Letošní 52. ročník startuje již tuto sobotu 20. května, připraveno je celkem šestnáct pěších tras, včetně dvou tras o délce 30 km startujících v Sedlčanech a v Petrovicích. Oblíbenější je Robinova trasa startující od sedlčanského gymnázia v Nádražní ulici. Vloni ze Sedlčan vyrazilo pro zelenou botičku 3570 pochodníků, z Petrovic se vydalo do Prčice 771 turistů.

foto: Václav Peterka

Pokud se týká výběru pěších tras, tak nejdelší Karla Kulleho z Prahy měří 70 kilometrů, z Pikovic je to do Prčice 50 kilometrů, z Čerčan o kilometr blíž. Méně zdatní turisté mají na výběr z kratších tras o délce od 44 kilometrů po nejkratší třicetikilometrové. Pamatováno je i na děti, ty mají možnost jít „svou“ trasu o délce 23 kilometrů z Votic. Dětská trasa je určena výhradně pro děti do 15 let v doprovodu nejvýše dvou starších osob (rodičů), dále osobám nad 60 let věku a má svůj samostatný cíl i odměnu. Držitelům průkazů TP, ZTP a ZTP/P a jejich doprovodu je určena tzv. „vozíčkářská trasa“.

foto: Václav Peterka

Cyklistům jsou určeny  čtyři cyklistické okružní trasy se starty v Praze, v Milevsku a v Táboře. Historicky první pochod vedl jedinou trasou z Prahy do Prčice, 17. dubna roku 1966 se na něj z Prahy vydalo 469 dálkových turistů. Největší nápor pochodníků zažívala Prčice v létech 1977 – 1981, poté zájem o pochod mírně zeslábl. Rekordní účast zaznamenali pořadatelé v roce 1981, kdy do Prčice dorazilo 35.732 pochodníků. Mezi roky 1991 – 1997 počet účastníků klesl pod deset tisíc, v dalších létech se zájem opět zvýšil. Loni dorazilo na historické Vítkovo náměstí 21 854 osob.

 
---------------------------------------------------------------------------------------------